Četvrtak, 5 Decembra, 2024

Trumpova ekonomska politika: Carine na uvoz i smanjenje poreza

Na unutrašnjem planu ekonomsku moć Sjedinjenih Američkih Država opterećuje cijeli niz izazova koje Donald Trump planira rješavati smanjenjem poreza i povećanjem uvoznih carina.

IZVORklix.ba

Novi predsjednik SAD-a Donald Trump obećava da će uvesti carine od 10 do 20 posto na sve što Amerika uvozi. Također, predložio je carine od 60 posto na svu robu iz Kine i veće carine, čak 500 posto na automobile iz Meksika.

To bi moglo povećati potrošačke cijene kod kuće i usporiti rast; to bi takođe moglo da izazove odmazdu. Donald Trump je izjavio da će smanjiti stopu korporativnog poreza sa 21 posto na možda 15 posto.

Novi predsjednik SAD-a želi “osloboditi ruke” velikim tehnološkim i energetskim kompanijama. Dodatno predlaže smanjenje nadzora nad umjetnom inteligencijom i prepuštanje stranim kompanijama da vrše iskop nafte.

Njegova politika u drugim oblastima, kao što je imigracija, također bi mogla imati katastrofalne ekonomske nuspojave. Masovne deportacije bi smanjile radnu snagu, uzrokujući nagli rast plata, barem u kratkom roku.

Prijetnja inflacije mogla bi navesti Federalne rezerve da održe kamatne stope na višem nivou sljedeće godine.

Donald Trump, osim što planira značajne izmjene u trgovinskoj i poreskoj politici, najavio je i promjene u međunarodnim trgovinskim sporazumima. Njegova administracija razmatra mogućnost povlačenja iz određenih trgovinskih sporazuma ili ponovnih pregovora kako bi osigurala bolje uvjete za američku ekonomiju. Prema njegovim riječima, cilj je zaštititi američku industriju i spriječiti odlazak kompanija u inostranstvo. Ovaj pristup mogao bi, međutim, uzrokovati dodatne tenzije sa tradicionalnim trgovinskim partnerima, što bi dodatno usložnilo ekonomske odnose.

Trumpova administracija također se fokusira na deregulaciju u različitim industrijama kako bi potaknula investicije i rast radnih mjesta. Smatra se da bi smanjenje propisa u sektorima kao što su energetika i proizvodnja moglo privući nove investitore i stvoriti više prilika za zapošljavanje. No, kritičari upozoravaju da bi opuštanje ekoloških propisa moglo dovesti do negativnih posljedica po okoliš i javno zdravlje, što bi moglo izazvati nezadovoljstvo među ekološkim organizacijama i širom javnosti.

Pored toga, Trumpov plan uključuje podsticanje domaće proizvodnje kroz različite subvencije i olakšice. Predloženo je uvođenje dodatnih poreskih olakšica za kompanije koje otvore nove tvornice u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i grantovi za inovacije u industriji. Smatra se da bi ova strategija mogla doprinijeti smanjenju ovisnosti o uvozu i jačanju američkog ekonomskog suvereniteta.

Konačno, Trump je naglasio važnost smanjenja američkog trgovinskog deficita kroz ove mjere. Njegova retorika usmjerena je na vraćanje proizvodnje u SAD i smanjenje uticaja globalizacije na američke radnike. Iako ovakav pristup donosi potencijalne koristi za domaću industriju, ostaje pitanje kako će se globalna ekonomija prilagoditi ovoj promjeni u smjeru izolacionističke trgovinske politike.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE