Ako ste primijetili da više kašljete noću, pročitajte šta možete da uradite.
Čini se da prosječna odrasla osoba pati od dvije do četiri epizode prehlade i gripa godišnje, od kojih će se većina desiti zimi. Mnogi će primijetiti da se kašalj, bolovi u mišićima i grlobolja pogoršavaju nakon zalaska sunca. Stručnjaci su otkrili zašto se to tačno dešava. Kažu da postoji nekoliko razloga, ali odgovor uglavnom leži u cirkadijalnom ritmu tijela ili unutrašnjem tjelesnom satu. Skoro svaka funkcija tijela je programirana da funkcioniše u svom maksimalnom kapacitetu u određeno doba dana, a da se smanjuje u neko drugo.
Zašto se prehlada pogoršava noću?
Na primjer, kada sunce zađe i tijelo detektuje da se vrijeme spavanja približava, mozak oslobađa manje hormona stresa kao što je kortizol i govori crijevima da uspore procese varenja. Ipak, određene ćelije imunog sistema postaju aktivnije. Ove ćelije su dizajnirane da “love” i uništavaju patogene kao što su virusi. Ova “borba” izaziva upalu, alat koji je odgovoran za simptome prehlade. Imune ćelije mogu da izazovu iritaciju i upalu, što dovodi do pogoršanja respiratornih simptoma noću.
Stručnjaci takođe ukazuju na još jedan važan faktor, a to je da se simptomi jednostavno pogoršavaju kada legnete. To je zato što sluz počinje da se nakuplja u zadnjem dijelu grla, a to je problem koji lekari nazivaju sindromom postnazalnog kapanja. Tokom dana, nakupljanje sluzi je manji problem jer gravitacija pomaže da se isprazni kada ste uspravni i kada se krećete.
Šta možete da učinite da biste se dobro naspavali?
Stručnjaci preporučuju jednostavne stvari kao što je pijenje puno tečnosti tokom dana da biste razblažili sluz i korišćenje fiziološkog spreja za nos da biste je očistili. Drugi predlažu da koristite kapi za kašalj sa aromom mentola ili sprejeve za grlo da ohladite grlo i pomognete da pobijedite iritantno golicanje. Nema koristi od pokušaja suzbijanja kašlja, jer je razlog zašto kašljemo taj što tijelo shvata da treba da se oslobodi izvora iritacije.