Srijeda, 6 Novembra, 2024

Investitor iz Hrvatske namjerava graditi vjetroelektranu na području Bihaća

UNA WIND POWER d.o.o. iz Bihaća planira izgradnju vjetroelektrane “UNA”, namijenjenu za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije, saznaje Akta.ba.

Nosilac projekta, UNA WIND POWER d.o.o. već je podnio zahtjev za prethodnu procjenu utjecaja na okoliš Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, što je ključna faza u realizaciji ovog projekta.

Zahtjev za prethodnu procjenu utjecaja na okoliš izradio je ovlašteni konsultant EUROING d.o.o. iz Bihaća.

“Planirani ukupni instalirani kapacitet vjetroelektrane na mjestu priključka u EES BiH je do 40 MW. Vjetroelektrana se sastoji od max. 8 vjetroagregata pojedinačne snage do 5 MW, sa odgovarajućim rasporedom i međusobnom udaljenosti. Smatra se da će proizvodnja VE UNA iznositi oko 109 GWh/god”, navedeno je u zahtjevu za prethodnu procjenu.

LOKACIJA VJETROLEKETRANE

Lokacija Vjetroelektrane UNA gdje su planirani svi vjetroagregati, kao i trafostanica TS 110/33 kV UNA, platoi i pristupni putevi unutar područja vjetroelektrane nalaze se na području Unskosanskog kantona, otprilike 27 km jugoistočno od grada Bihaća, na području u nadležnosti Grada Bihaća.

 

 

“Na području k.o. Lipa predviđen je samo kraći dio pristupnog puta. Predviđena je i trasa dalekovoda 110 kV na području u nadležnosti Grada Bihaća, (k.o. Teočak), koji nije predmet ovog postupka s obzirom da nisu poznati Uslovi priključenja na elektroenergetski sustav. Priključak VE Una na javnu asfaltnu prometnicu M5 izvesti će se preko postojećih makadamskih i šumskih puteva, te nove nije potrebno graditi”, navedeno je.

Projektom je predviđena gradnja vjetroelektrane sa pratećom infrastrukturom koja obuhvata slijedeće osnovne radove:

  • Montaža kompletnog vjetroagragata pojedinačne snage do 5 MW na max. 8 pozicija, ukupno do 40 MW na mjestu priključenja na EES BiH – točan broj pozicija koji neće prelaziti 8 kom definirati će se u fazi Glavnog projekta,
  • Izvedba temelja vjetroagregata i uzemljenja
  • Izvedba glavnih i pomoćnih platoa za privremeni smještaj i montažu opreme sa završnim slojem od kamenog materijala,
  • Izvedba pristupnih puteva unutar VE, između pozicija VA i trafostanice
  • Izvedba okretišta za vozila sa završnim slojem od kamenog materijala,
  • Izvedba cijevnih propusta prema potrebi,
  • Izvedba potpornih gabionskih zidova prema potrebi,
  • Izvedba podzemne srednjenaponske i optičke kabelske mreže do nove TS 110/33 kV Una unutar bankine pristupnih puteva vjetroelektrane,
  • Izvedba nove TS 110/33 kV Una prema uslovima priključenja na EES BiH ,
  • izvedba jednog ili dva paralelna 110 kV ili jednog 2×110 kV dalekovoda prema zahtjevima Elektroprijenosa BiH na predloženoj trasi (nije predmet ovog idejnog projekta)

​VJETROAGREGATI SNAGE DO 5MW

 

U okviru VE UNA planirano je da se instaliraju vjetroagregati nazivne snage do 5 MW. Vjetroagregat će biti opremljen trokrakom elisom prečnika do 170 m, a maksimalna ukupna visina vjetroagregata od kote terena do vrha elise jest 240 m.

 

Konačni tip vjetroagregata nije odabran u ovoj fazi pripreme projekta te će biti definiran u Glavnom projektu, na način da nisu prekoračene granične vrijednosti dimenzija u ovom dokumentu.

Snaga vjetroelektrane VE UNA iznosi do 40 MW na mjestu preuzimanja električne energije u prenosnu mrežu (TS 110/33 KV UNA).

“Vjetroagregat je projektiran u skladu sa IEC 61400 1 u 50Hz varijanti. Vjetroagregati se isporučuju kao predgotovljen proizvod uz tvorničku dokumentaciju, te se montiraju na prethodno izvedene temelje”, pojašnjeno je.

 

Podsjećamo, UNA WIND POWER d.o.o. je u vlasništvu kompanije IVICOM Consulting d.o.o. iz Zagreba koja je ranijih godina također najavljivala gradnju vjetroelektrane u USK.

 

Naime, zemljište na kojem su planirani vjetroagregati nalazi se u vlasništvu Grada Bihaća i privatnih lica, koje je Ugovorom o koncesiji od strane Vlade Unsko-sanskog kantona dana 14.02.2019. godine dodjeljeno firmi IVICOM Consulting/IVICOM Holding d.o.o./UNA Wind Power-u na korištenje u svrhu istraživanja, projektovanja, građenja, uređenja, opremanja, korištenja i održavanje postrojenja za pretvaranje energije vjetra u električnu energiju – vjetroelektrana na period od 30 godina.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE