Utorak, 3 Septembra, 2024

Evo šta se dešava u organizmu kada se zaljubimo

IZVORetto.ba

Kada se zaljubimo, naše tijelo prolazi kroz niz hemijskih promjena…

Ljubav je jedno od najmoćnijih i najintenzivnijih ljudskih iskustava, često nas dovodeći u stanje koje mnogi opisuju kao gubitak racionalnog razmišljanja. Dok se zaljubljenost često opisuje kao osjećaj koji doslovno “osvajamo” cijelim srcem, ono što se zapravo događa u našem tijelu i umu može objasniti zašto se ponašamo čudno ili iracionalno kada smo u ljubavi.

Kada se zaljubimo, naše tijelo prolazi kroz niz hemijskih promjena koje mogu biti slične onima koje doživljavamo tokom ovisnosti. Dr. Marni Feuerman, licencirana psihoterapeutkinja, objašnjava da su ove promjene rezultat naglog porasta hormona i neurotransmitera koji nas čine sretnima. “Hemija ljubavi nadmašuje naše logično razmišljanje, što može dovesti do ponašanja koje obično ne bismo usvojili,” kaže Feuerman.

Šta se događa u mozgu?

Požuda:

Na početku zaljubljenosti, fizička požuda oslobađa hormone estrogen i testosteron. Ovi hormoni doprinose intenzivnim osjećajima privlačnosti i želji.

Privlačnost:

U fazi privlačnosti, dolazi do povećane proizvodnje dopamina, serotonina i norepinefrina. Dopamin je povezan s osjećajem nagrade i uživanja, serotonin s raspoloženjem, a norepinefrin s uzbuđenjem i fizičkim reakcijama.

Vezanost:

Kada veza postane stabilnija, nivo oksitocina i vazopresina raste. Oksitocin, poznat i kao “hormon ljubavi”, igra ključnu ulogu u stvaranju osjećaja privrženosti i povezanosti.

Emocionalni haos i opsesija

Kombinacija ovih hormona može dovesti do emocionalnog haosa. U početnoj fazi zaljubljenosti, osjećaj euforije, potaknut serotoninom, može brzo biti zamijenjen opsesijom prema voljenoj osobi. “Euforija koju osjećamo može se transformisati u stalnu potrebu za prisutnošću te osobe, što nas može dovesti do toga da zanemarimo druge aspekte života i naših obaveza,” dodaje Feuerman.

Kako ljubav utiče na naše ponašanje?

Smanjena sposobnost donošenja odluka: Ljubav može preusmjeriti našu pažnju i energiju, otežavajući nam donošenje racionalnih odluka. Kada smo zaljubljeni, naš mozak je preplavljen s toliko stimulacija da može doći do poteškoća u koncentraciji na druge zadatke.

Nesposobnost multitaskinga:

Zaljubljeni ljudi često se nalaze u stanju da se teško fokusiraju na više zadataka istovremeno. Ovo je posljedica intenzivne koncentracije na voljenu osobu, što može dovesti do smanjenja kognitivnih funkcija poput multitaskinga i rješavanja problema.

Povećana osjetljivost na emocije:

Naša emocionalna reakcija prema voljenoj osobi može postati previše izražena, što može rezultirati nepredvidivim i često prekomjernim emocionalnim reakcijama.

Razlikovanje zaljubljenosti od stvarne ljubavi

Važno je napomenuti da intenzivna hemija u ranim fazama veze može biti zbunjujuća. Požuda i privlačnost mogu nas zavarati da mislimo kako smo zaljubljeni, dok stvarna ljubav zahtijeva vrijeme i duboku emocionalnu povezanost.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE