Srijeda, 18 Septembra, 2024

Digitalni jaz u BiH: Više od trećine domaćinstava bez pristupa računaru

IZVORetto.ba

Više od trećine domaćinstava u Bosni i Hercegovini nema pristup računaru, pokazuje najnovije istraživanje o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija.

Agencija za statistiku BiH provela je istraživanje na uzorku od skoro 8.000 domaćinstava putem telefonskih anketa i posjeta, otkrivajući značajne razlike u pristupu tehnologiji između urbanih i ruralnih područja, kao i između različitih društvenih slojeva.

Istraživanje je pokazalo da 63,5 posto domaćinstava u zemlji ima pristup računaru, s većim stepenom korištenja u urbanim sredinama, dok je u ostalim dijelovima zemlje računar dostupan za 59,9 posto stanovništva. Pristup računaru je najčešći kod domaćinstava s mjesečnim primanjima većim od 1.500 KM, dok je više od polovine porodica s primanjima ispod 1.000 KM uskraćeno za ovu osnovnu potrebu.

Što se tiče interneta, istraživanje je pokazalo da 81,6 posto građana ima pristup ovoj usluzi, dok je za petinu ispitanika internet i dalje nedostupan. Zabrinjavajuće je da 14,3 posto građana nikada nije koristilo internet, što dodatno potvrđuje digitalni jaz u zemlji.

Upotreba interneta u BiH najčešće se odnosi na telefoniranje, videopozive, slanje poruka putem popularnih aplikacija kao što su Skype, Messenger, WhatsApp i Viber, te čitanje online novina i časopisa. Društvene mreže, pretraživanje informacija o zdravlju, proizvodima i uslugama, kao i slanje i primanje elektronske pošte također su među najčešćim aktivnostima.

Uprkos određenom napretku u pogledu pristupa internetu, istraživanje naglašava duboku podjelu između urbanih i ruralnih područja, te nejednakost koja proizlazi iz socio-ekonomskog statusa, što bi moglo dodatno produbiti ekonomske i obrazovne razlike u zemlji.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE