Na obali rijeke Une, u mjestu Ripač kod Bihaća, nalazi se jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Bosni i Hercegovini – ostaci prahistorijskog sojeničkog naselja koje datira iz perioda od X do IV stoljeća prije nove ere. Ova naselja, podignuta na stubovima iznad vode, predstavljaju jedinstven primjer japodske kulture i graditeljstva u Evropi.
Prvi put otkrivena krajem 19. stoljeća, sojenice su istraživane tokom više arheoloških kampanja, a nalazi poput preko 2.500 drvenih stubova, keramičkih posuda i figuralnih terakota svjedoče o bogatom životu nekadašnjih stanovnika. Lokalitet je 2003. godine proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Međutim, uprkos ovom statusu, lokalitet je prepušten zubu vremena i ljudskoj nebrizi. Prije desetak godina, erozija obale Une otkrila je nove ostatke sojenica, što je pobudilo nadu u obnovu istraživanja i valorizaciju ovog kulturnog blaga. Lokalni entuzijasti, poput Rešada Behića, pokušali su animirati javnost i nadležne institucije, ali bez značajnijeg odjeka.
„Bio sam iznenađen otkrićem koje me potpuno oduševilo. Svake godine sam pratio djelovanje Une, očekujući nova otkrića. Prije pet godina sam pozvao RTV USK i arheologinju iz Muzeja USK-a kako bismo na licu mjesta obavijestili javnost o ovom fantastičnom lokalitetu,“ izjavio je Rešad Behić za KRAJINA.BA, naglasivši da mu je bila iskrena želja da se pokrene novo istraživanje, rekonstruiraju sojenice i izgradi muzej koji bi obogatio turističku ponudu Bihaća.
Situacija se dodatno pogoršala kada je na zaštićenom području izgrađena obaloutvrda i postavljen kontejnerski objekat, čime su uništeni vrijedni arheološki slojevi. Ovaj čin nelegalne gradnje prošao je bez reakcije nadležnih iz gradske uprave i Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.
Danas, ostaci sojenica u Ripču tiho nestaju pod pritiskom prirodnih sila i ljudske nebrige. Bez hitne intervencije i adekvatne zaštite, prijeti opasnost da ovo jedinstveno nasljeđe bude zauvijek izgubljeno.