U političkom okruženju koje je već potreseno stalnim prosvjedima i blokadama fakulteta, srpske vlasti su odlučile poduzeti drastične mjere kako bi skrenule pažnju s realnih problema.
Umjesto da se pozabave osnovnim zahtjevima studenata, Beograd je krenuo u opasnu igru optužbi, govoreći da proteste i blokade na fakultetima zapravo ne organiziraju studenti, nego strane obavještajne službe – s posebnim naglaskom na hrvatske.
Optužbe su, međutim, sada otišle još dalje, prema tvrdnjama vlasti, hrvatske službe navodno koriste bivše Srbe iz Krajine, protjerane tijekom operacije “Oluja”, kao “oružje” u pokušaju destabilizacije režima predsjednika Aleksandra Vučića. Srpske vlasti sve više upiru prstom prema onima koji posjeduju hrvatske pasoše, sugerirajući da su ti “kontaminirani” pojedinci odgovorni za podrivanje stabilnosti države.
Krajišnici kao glavni neprijatelj režima Vučića
Jedan od najistaknutijih političkih aktera koji je podržao ovu teoriju zavjere je Vladimir Đukanović, zastupnik iz vladajuće stranke SNS. Na društvenoj mreži X, Đukanović nije ustručavao donijeti teške optužbe, rekavši: „Najveći broj saradnika hrvatske službe su, nažalost, vrbovani Krajišnici, koji zbog svoje imovine ili da ne budu uhićeni pristaju na suradnju. To je opće poznata činjenica,” napisao je Đukanović, ne nudeći ni najmanji dokaz za ove teze.
Njegova izjava izazvala je gnjev u javnosti, a mnogi smatraju da je ovo samo još jedan pokušaj vladajućih struktura da skrenu pozornost s pravih uzroka nezadovoljstva u zemlji.
Manipulacija i pokušaj političke diskreditacije
Advokat Jovan Rajić reagirao je na ove tvrdnje i jasno naglasio da vladajuća stranka testira razne strategije u svom očajničkom pokušaju da umiri rastuće nezadovoljstvo među građanima. „Pokušavaju i testiraju različite strategije kako bi vidjeli što im najviše odgovara biračkom tijelu i što im nanosi najmanje štete. U tom lutanju, stalno prave greške, što je normalno kada se toliko puta dnevno mijenja strategija“, izjavio je Rajić , dodajući da je politička logika SNS-a postala potpuno zbunjujuća i neuredna.
No, unatoč kritikama i naglim promjenama narativa, situacija se iz dana u dan pogoršavala. Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, osjetio je potrebu da se uključi u ovu igru, pokušavajući ublažiti optužbe prema studentima i protestima, ali bezuspješno. Vučić je, međutim, ponovio kako “tu nema nikakvih studenata”, dodatno pojačavajući tvrdnje da su protesti, u stvari, “antisrpski” i da su povezani s aktivnostima stranih obavještajnih službi.
Opasna manipulacija javnosti: stvaranje neprijatelja iz ničega
Svaka nova izjava vlasti sve više podsjeća na paničnu reakciju političkog establišmenta koji je suočen s nezadovoljstvom koje je izraslo iz naroda, a ne iz imaginarnih stranih “puča”. Umjesto da se pozabavi stvarnim problemima – lošim uvjetima na fakultetima, ekonomskim pitanjima i političkom represijom – vlasti su odlučile da još jednom stave na dnevni red omražene vanjske neprijatelje. U ovoj paranoičnoj igri, svako neslaganje postaje “strano” i “antisrpsko”, a narod se razdvaja na “nas” i “njih” uz pomoć nesuvislih teorija.
Vučić i SNS jasno pokazuju da su spremni ići do kraja u pokušajima da diskredituju i potisnu proteste studenata, ne birajući sredstva, a svaka nova optužba samo dodatno pogoršava ionako tešku političku situaciju u zemlji. Svi oni koji se usude kritizirati vlasti označavaju se kao “sluge stranih sila”, dok se pokušavaju prikazati kao herojima koji se bore protiv navodne “internacionalne zavjere”.
U konačnici, ova manipulacija javnošću i pokušaji da se predstavi svakodnevni otpor kao “neprijateljski” čin nije ništa drugo nego novi pokušaj zadržavanja vlasti po svaku cijenu – i to na račun istine, pravde i slobode mišljenja.