Nekada jedno od najrespektabilnijih javnih preduzeća u Unsko-sanskom kantonu, “Unsko-sanske šume” d.o.o. Bosanska Krupa, danas se nalazi u najtežoj situaciji od svog osnivanja. Preduzeće je godinu 2024. završilo s poslovnim gubitkom od čak 3.431.275 KM, čime je zabilježen daleko najlošiji finansijski rezultat u njegovoj historiji.
Na čelu aktuelne uprave nalazi se direktor Haris Koljić (SDA) iz Ključa, a tim čine i Mirsad Jusić (Narod i Pravda) kao izvršni direktor za šumarstvo, Adis Murtić (SDA) kao izvršni direktor za ekonomske poslove te Anel Lipovača (SDP) kao izvršni direktor za pravne poslove. Ova upravljačka postava, sastavljena od predstavnika različitih političkih stranaka, u izuzetno kratkom roku uspjela je dovesti firmu do potpunog finansijskog kolapsa.

Finansijski gubitak i skrivanje revizije
Gubitak od preko 3,4 miliona konvertibilnih maraka predstavlja ne samo ekonomski udarac, već i ozbiljan signal da je preduzeće žrtva nesavjesnog upravljanja i potencijalnih zloupotreba. Situaciju dodatno pogoršava činjenica da upravni odbor odbija omogućiti provođenje eksterne revizije, iako je to zakonska obaveza. Po prvi put od osnivanja, preduzeće i osnivač – Skupština USK – neće imati uvid u nezavisne finansijske izvještaje, što dodatno baca sumnju na stvarni razmjer problema.
Nepostupanje po zakonu i radnička prava
Posebno zabrinjavajući aspekt upravljanja pod Koljićevim vodstvom jeste nepoštivanje odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati od 1.000 KM. Prema izjavama radnika, i dalje stotine zaposlenih primaju platu ispod zakonskog minimuma. Iako su radnici i sindikati pokušavali ukazati na ove nepravilnosti, uprava se oglušila na njihove apele. Porezni inspektorat, koji je izvršio kontrolu, potvrdio je ozbiljne nepravilnosti i izrekao preduzeću drakonske novčane kazne.
Stranačka zapošljavanja i sistemska zloupotreba
Uprava predvođena Koljićem poznata je i po sistematskom stranačkom zapošljavanju, koje uključuje:
-
Imenovanje šefova organizacionih jedinica bez ispunjavanja zakonskih uslova,
-
Uvođenje nove sistematizacije po hitnom postupku s ciljem zapošljavanja politički podobnih kadrova,
-
Zapošljavanje čak 24 nova radnika u 2024. godini uprkos teškoj finansijskoj situaciji,
-
Pritiske i mobing nad zaposlenicima koji nisu politički istomišljenici,
-
Planove za dodatno zapošljavanje i “uhljebljivanje” kadrova bliskih upravi i Skupštini preduzeća.
Novi prijedlog sistematizacije, koji će se uskoro naći pred Nadzornim odborom i Skupštinom, predviđa još veći broj političkih zapošljavanja, uključujući i članove trenutne uprave.
Od reformiste do simbola propasti
Direktor Haris Koljić, koji je po preuzimanju funkcije najavljivan kao mladi reformator i nada za modernizaciju sektora, postao je simbol nesposobnosti, bahatosti i politizacije javnog sektora. U samo jednoj godini, njegovo rukovođenje rezultiralo je finansijskim krahom, gubitkom povjerenja javnosti, kršenjem zakona i urušavanjem ugleda preduzeća.

Vrijeme je za odgovornost
Jasno je da se u ovom slučaju radi o ozbiljnim propustima i vjerovatnim zloupotrebama, zbog čega bi se u što kraćem roku trebale pokrenuti:
-
Nezavisna revizija poslovanja,
-
Krivične prijave protiv odgovornih osoba,
-
Smjena trenutne uprave i postavljanje stručnih, nestranačkih kadrova,
-
Istrage o odgovornosti unutar nadzornih i političkih struktura koje su omogućile ovakav scenario.
Državna preduzeća nisu igračke za političke eksperimente. Ono što se trenutno dešava u “Unsko-sanskim šumama” mora biti posljednje upozorenje da se sistemska korupcija, stranačko zapošljavanje i nestručno upravljanje mogu i moraju zaustaviti.
Najgore od svega je što su direktor, kao i ostali izvršni direktori za stalno zaposleni u ovom preduzeću i što na ovaj način “sjeku granu na kojoj sjede”. Da li se zapitaju kad ko će im isplatiti plate kada se vrate u firmu koja je u lošem stanju?

Postavlja se pitanje hoće li Vlada Unsko-sanskog kantona usvojiti ovaj katastrofalni izvještaj poslan od strane Uprave ŠPD Unsko-sanske šume Bosanska Krupa?
