Ovaj događaj predstavlja značajan kulturni trenutak za lokalnu i širu javnost, jer donosi djela jednog od najvažnijih savremenih umjetnika porijeklom iz Bosne i Hercegovine, koji već decenijama stvara i predaje u Sjedinjenim Američkim Državama.
Amer Kobašlija, rođen u Banjoj Luci, nakon rata je emigrirao u SAD, gdje je izgradio međunarodno priznatu karijeru. Danas predaje slikarstvo na University of Central Florida, a dobitnik je prestižnih nagrada kao što su Joan Mitchell Foundation Grant (2005), Pollock-Krasner Award (2007) i Guggenheimova stipendija (2013). Izlagao je u brojnim renomiranim galerijama, uključujući George Adams Gallery u New Yorku.
Izložba Slike donosi radove nastale tokom tri decenije, predstavljene u nekoliko tematskih cjelina. Umjetnik kroz prikaze interijera evocira osobnu i kolektivnu memoriju, stvarajući, kako sam kaže, “alegorijski autoportret”.
“Ove sobe koje slikam nisu puka deskripcija arhitekture, već emocionalne projekcije. Svaki detalj je pažljivo promatran i naslikan kao portal u širu priču. To su zapisi o nomadskoj egzistenciji, o traganjima, bez nužnosti dolaska do odgovora”, ističe Kobašlija.
Otvorenje izložbe proteklo je u izuzetno dinamičnoj atmosferi, uz velik broj posjetitelja iz Bihaća, ali i iz drugih dijelova zemlje i regije.
“Postavka je izuzetno kvalitetna zahvaljujući ekspertizi KRAK tima. Ne viđam svoje slike često na tamnim zidovima, kao što je to ovdje slučaj, i mislim da su zbog toga došle posebno do izražaja. Obradovao me velik broj posjetitelja na otvaranju izlozbe, uprkos prvomajskom vikendu i činjenici da su mnogi ljudi negdje putovali. Također, osjetio sam izvjesnu zrelost publike kad je u pitanju sagledavanje pojedinih slika. Primjetio sam da posjetitelji provode mnogo vremena sa gotovo svakom od izloženih slika, istinski ih posmatrajući, nastojeći da razumiju o čemu se tu ustvari radi. Moglo se to vidjeti i po pitanjima koja se neki od njih imali. A bilo je lijepo i družiti se sa nekolicinom kvalitetnih bihaćkih umjetnika koje sam tu upoznao. Jedno lijepo druženje vrijedno sjećanja”, izjavio je Kobašlija nakon otvorenja.
Historičar umjetnosti i voditelj Centra KRAK Irfan Hošić izrazio je veliko zadovoljstvo zbog uspješne realizacije ovog projekta:
“Jako sam sretan da smo u KRAK-u, nakon nekoliko mjeseci intenzivnog planiranja, otvorili izložbu Amera Kobašlije. Otvorenje je bilo vrlo dinamično i program je trajao do ponoći. Uz veliku posjećenost lokalne publike, imali smo goste iz cijele regije. Uzbuđenje je utoliko veće jer krajem maja izložbu selimo na Akademiju likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu i Galeriju Manifesto. Pored izložbe, objavili smo obimnu studiju na kojoj sam kao autor radio izvjesno vrijeme, a koja umjetnika predstavlja našoj, bosanskohercegovčkoj publici. Radi se o dvojezičnoj publikaciji za koju je predgovor pisao američki kustos Patterson Sims. Želim da vjerujem da smo Amera Kobašliju kao umjetnika sa američkom adresom, sa ovim činom zapravo vratili u bosanskohercegovački umjetnički kontekst. Mnogo je razloga za sreću”.
Izložba Slike nakon Bihaća putuje u Sarajevo, gdje će biti predstavljena u saradnji s Akademijom likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu i Galerijom savremene umjetnosti Manifesto. Planirane su i dodatne edukativne aktivnosti.