Povodom izjava Milorada Dodika o prosječnoj plati od 1.403 KM, pa je pominjao mene u tom kontekstu, želim da ga pitam da li zna koliko iznosi prosječna sindikalna potrošačka korpa i koliko prosječna plata pokriva potrošačke korpe, izjavila je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.
Dodala je da je Dodik preskočio da kaže, da sindikalna potrošačka korpa u Republici Srpskoj iznosi 2.614 KM i da prosječna plata pokriva sa samo 53,6%.
– Podsjetiću ću ga i da je pokrivenost korpe, mjerene po istoj metodologiji, u 2007. godini iznosilo 57%, što znači da životni standard u Republici Srpskoj opada – rekla je Trivićeva, pa dodala:
– S obzirom na to da je godinama Dodik naglašavao kako je prosječna plata u Republici Srpskoj viša nego u Srbiji, informisaću ga i da je prosječna neto plata u Srbiji za mjesec april iznosila 96.614 dinara ili 1.615 KM što znači da je prosječna plata u Srbiji za značajnih 15.11% viša nego u Republici Srpskoj – izjavila je Trivićeva.
Ona je dodala da je Dodikovo obećanje o prosječnoj plati od 1.000 KM dato je davne 2018. godine, a prosječna plata u Republici Srpskoj je ovaj iznos dostigla tek u julu 2021. godine. Trivićeva je izjavila da se iz ovog vidi da Dodik redovno prati njena izlaganja iako prilično kasni!
– Govorio je Dodik i o investicijama. On pominje da su investicije 2,2 milijarde, ali ću ga ispraviti. U 2023. godini investicije u stalna sredstva iznosile su 2,6 milijardi što na bruto domaći proizvod od 16 milijardi koliko se procjenjuje za 2023. godinu iznosi tek 16,25%. Ovo najbolje pokazuje stanje privrede Republike Srpske, jer sve ispod 20% govori da izvori našeg rasta nisu u investicijama, nego u potrošnji – naglasila je Trivićeva.
Dodala je da je Dodik svašta govorio u toj emisiji, pa tako i da su lijepo uređena dvorišta našeg stanovništva dokaz da se ovdje dobro živi.
– Nema šta, dvorišta su siguran dokaz o dobrom život, pogotovo dvorišta kuća u vlasništvu naših ljudi koji vikendom i praznicima dolaze iz Austrije, Slovenije i Italije da ih urede. Da nije njihovih doznaka iz inostranstva, statistički nas ne bi bilo nigdje. O doznakama nekom drugom prilikom – rekla je Trivićeva.