Izdata je preporuka kojom se stanovništvo s područja općine Jablanica upozorava i moli na oprez te praćenje situacije zbog najavljenog nevremena.
Ovo je odluka općinskog štaba Civilne zaštite Jablanica kojom su obavezne ove i druge spasilačke strukture da se stave na raspolaganje i pripravnost za slučaj provođenja dodatnih mjera zaštite i spašavanja.
Preporuke su izdate zbog narandžastog upozorenja zbog jakih do olujno jakih udara vjetra te lokalno jačih padavina. Tačnije, jače padavine se očekuju na istoku Hercegovine.
Očekivana količina padavina će biti između 30 i 50, lokalno do 70 l/m2, navodi se u saopćenju Civilne zaštite Jablanica.
S obzirom da je Damir Šabanović i dalje aktuelni načelnik Općine Jablanica te ujedno i komandant štaba Civilne zaštite, kontaktirali smo ga kako bismo saznali da li je bilo preventivnih mjera kako se ne bi desila tragedija kao prije mjesec dana.
Vodili smo se primjerom humanitarne organizacije Pomozi.ba koji su, prije nekoliko dana, postavili 60 gabiona (betonskih blokova), od kojih je svaki težak dvije i po tone, kako bi se spriječio mogući odron koji ugrožava kuću porodice Šukman u mjestu Mirke.
Oni su postavili 150 tona betona oko kuće gdje se preventivno djelovalo zbog nadolazećeg lošeg vremena i povećane mogućnosti da se zemlja ponovo pokrene nakon što je kuća već bila zatrpana.
“Možemo upozoriti građane, kakve mjere predostrožnosti poslije ove katastrofe koja je bila?”, upitao je Šabanović na početku razgovora.
Kako kaže, ne može se spriječiti “ako padne 330 litara kiše po metro kvadratnom” te podcrtava da nikakve mjere to ne mogu spasiti.
“Objavljen je narandžasti meteoalarm, upozorili smo građane. Trebali bi pasti 300 litara kiše ili više da se ponovi ono što je bilo”, dodao je on.
Na našu konstataciju da je organizacija Pomozi.ba uradila preventivu, Šabanović kaže:
“Ono što mi tražimo od Federalnog zavoda za geologiju nismo dobili, oni nam nisu predložili nikakve interventne ni sanacione mjere na ugroženim područjima i to nema nikakve veze sa narandžastim meteoalarmom”.
Kaže da su uradili slično kao i Pomozi.ba, ali da nije javno objavljeno te kako su osposobljeni svi lokalni putevi tri dana nakon tragedije, osim jednog.
“Nema tu nikakvih mjera, nije najavljeno nešto ekstremno pa da morate evakuisati nekoga. Te kuće su srušene, u njima nema nikoga, morate samo pozvati ljude na oprez”, naveo je Šabanović.
U poplavama i klizištima je poginulo najmanje 27 osoba, od čega najviše u općini Jablanica – njih 19.