7.8 C
Bihać
Nedjelja, 10 Decembra, 2023

Skromna karijera ruskog genija

Andrey Arshavin je 2009. godine, 21. aprila, odigrao utakmicu karijere. Četiri gola iz isto toliko šuteva protiv Liverpoola na Anfieldu i dan-danas se pamte i ostaće vrijedno sjećanje za sve navijače “Topnika”, ali i za zaljubljenike najvažnije sporedne igre na svijetu. Bila je to odlična “fudbalska predstava” koja je završena bez pobjednika, ali sjećanje na nju ne blijedi ni dan-danas, a vjerujemo da će se o njoj pričati još jako, jako dugo.

Andrey Arshavin je rođen 29. maja 1981. godine u Lenjingradu, odnosno današnjem St. Petersburgu. Talenat je naslijedio od svog oca Sergeya Arshavina koji je kako kažu vrlo uspješno igrao amaterski fudbal. Sa sedam godina, Andrey Arshavin počinje igrati fudbal i upisuje se u “Smenu”, odnosno Zenitovu fudbalsku školu. Pokazao je izuzetan talenat, te sa osamnaest godina počinje igrati za seniorski tim Zenit St. Petersburg. U razdoblju od 1999. do 2009. godine igrao je za Zenit St. Petersburg, te u “plavom dresu” u razdoblju od deset godina je osvojio rusku ligu (RUSSIAN PREMIER LEAGUE) 2007. godine, Kup Rusije (RUSSIAN PREMIER LEAGUE CUP) 2003. te ruski super kup (RUSSIAN SUPER CUP) 2008. da bi “šlag na tortu” bila osvojena prvensta UEFA Cup (današnja Liga Evrope) 2007. te UEFA Super Cup 2008. godine.

Andrey Arshavin je bio jedan od ključnih igrača u ekipi Zenita te sezone 2007-08 i jedan od najzaslužnijih za osvajanje UEFA Cupa (današnje Lige Evrope) protiv Rangersa na Etihadu. Par mjeseci posle, Zenit osvaja i Super Cup pobjedivši Manchester Uniteda u Monaku rezultatom 2-0, golovima Igora Denisova i Konstantina Zyryanova, a Arshavin biva proglašen igračem utakmice. Te godine, Arshavin biva i kandidat za Zlatnu loptu (Ballon d’Or), ali završio je tek šesti na listi kandidata, dok je zlatnu loptu po prvi put osvojio Cristiano Ronaldo.

Posle završene sezone, pokazao se interes Barcelone i Tottenhama za dovođenje Arshavina, ali nije im to pošlo “za rukom”. Barcelona je nudila 15 miliona eura, dok je Tottenham nudio 16 miliona funti, dok je Zenit tražio 22 miliona eura i nije posustao do posljednjeg trenutka.

Nakon završene, možemo slobodno reći “zlatne” sezone sa Zenitom, na “red” je došao i EURO 2008. Guus Hiddink, legendarni nizozemski trener i tadašnji trener Ruske reprezentacije sa Arshavinom, Akinfeevom, braćom Berezutski, Ignashevichem, Zhirkovom, Pavlyuchenkom i ostalim ruskim igračima krenuo je u pohod za osvajanje Evrope.

EURO 2008 za Arshavina nije krenulo “kako treba” jer je radi prije dobijenog crvenog kartona u kvalifikacijama morao pauzirati dvije utakmice u grupi, u kojoj je Rusija zauzela drugo mjesto odmah iza Španije. U četvrtfinalu Rusija sa Arshavinom i Guus Hiddinkovom susrela se sa Nizozemskom. Druga možemo reći najbolja utakmica u karijeri za Andreya Arshavina je bila upravo protiv Nizozemske. Arshavin je briljirao kroz čitavu utakmicu, a vrhunac same utakmice bio je i njegov pogodak u produžetcima “kroz noge” Edwinu van der Saru za konačnih 3-1 i za prolaz Rusije u polufinale EURA 2008. Komično rečeno, preko noći je Guus Hiddink postao “izdajnik” Nizozemske, dok je Andrey Arshavin postao “idol” Rusije.

Rusija se tada u polufinalu susreće sa mnogo jačom Španijom od koje gubi sa velikih 3-0, da bi na kraju Španija i osvojila EURO 2008. pobjedivši reprezentaciju Njemačke sa 1-0 golom Fernanda Torresa.

Pred sam kraj zimskog prelaznog roka 2009. godine, Andrey Arshavin prelazi u Arsenal za 15 miliona funti. Sa brojem 23 na leđima kojeg je prije njega nosio legendarni štoper Topdžija Sol Cambell, prvi pogodak za Topdžije postigao je protiv Blackburn Roversa, 14. marta 2009. godine, iz “mrtvog ugla” sa kojim je počela priča Arsenala i Andreya Arshavina koja će trajati sve do 2013. godine.

Sa već spomenutih četiri gola protiv Liverpoola na Anfieldu, Andrey Arshavin je ušao u “historiju” Arsenala. Postao je jedan od miljenika navijača Arsenala tih godina, te potpuno opravdao novac sa kojim je doveden u “Topnike”.

Treća utakmica vrijedna pomena u karijeri Andreya Arshavina jeste protiv Barcelone 16. februara, 2011. godine. Iako je sam navijač kluba iz Katalonije, u dresu Arsenala, na asistenciju Samira Nasrija postigao je pobjednički pogodak za konačni rezultat 2-1. Arshavin još jednom piše svoje ime u historiju kluba i to biva prva pobjeda Arsenala protiv Barcelone u historiji!

Posle pet sezona u Arsenalu, vratio se u Zenit St. Petersburg gdje je igrao od 2013. do 2015., pa od 2015. godine do 2016. jednu sezonu je odigrao u ruskom Kuban Krasnodaru, da bi 2016. do 2018. godine igrao i karijeru završio u Kazahstanskom Kairatu.

Bila je ovo jedna kratka priča jedne “skromne” karijere ruskog genija Andreya Arshavina. Andrey Arshavin je po svemu sudeći bio i ostao jedan od najboljih, ako ne i najbolji ruski igrač početkom 21. stoljeća!

Dodaj komentar:

POVEZANI ČLANCI

Najnovije

58,466FansLike
8,496FollowersFollow
1,287SubscribersSubscribe