Odlukom vijeća Sanskog Mosta propisane su novčane kazna u iznosu od 500 do 7000 maraka za počinioce, dok je primjera radi, najniža kazna za ova djela do sada iznosila 100 maraka. Ovo je jedan od načina kako se želi spriječiti pojava šumskih požara i velike štete koje imamo od paljenja vatre na otvorenom, javlja RTV Sana iz Sanskog Mosta.
U proteklom periodu zabilježeno je dvadesetak šumskih požara i skoro svi su uzrokovani tako što pojedinci pokušavaju da pomoću vatre zemljište očiste od rastinja.
Često vatra izmiče kontroli zbog vjetra i suhe vegetacije, širi se na šumske kulture, pa imamo znatne materijalne štete.
Prema riječima predstavnika Unsko sanskih šuma, preduzeća koje gazduje cjelokupnim šumskim fondom na području ovoga kantona, štete od šumskih požara su prošle godine bile milionske.
Posljedice su katastrofalne, jer pored velikih ekonomskih šteta ogroman je uticaj na ekologiju i prirodni okoliš.
Iz Lovačkog društva Sana također upozoravaju da požari svake godine uništavaju divljač na prostoru kojim gazduju. Kažu kako najviše stradaju fazani i zečevi koji koriste nisko rastinje za svoje stanište i da je riječ o vrstama čije se brojno stanje svake godine pokušava povećati. Iz Elektrodistribucije BiH su također upozorili kako su zbog šumskih požara ugroženi njihovi elektroenergetski objekti, te su apelovali na sve koji rukuju vatrom da budu krajnje oprezni.
Izvor: GPMaljevac.COM