– Ured za borbu protiv korupcije USK, zajedno sa Misijom OSCE-a u BiH, organizirao je radionicu za predstavnike kantonalnih institucija, a na temu „Identifikacija i upravljanje sa korupcijskim rizicima u institucijama USK“ – što u suštini predstavlja kontinuiran rad direktno sa kontakt tačkama, ili ljudima koji svakodnevno mogu biti svjedoci korupcije i koruptivnih radnji. Koliko je stanje alarmantno ukazuje činjenica da je BiH od 2012. godine nazadovala čak 8 indeksnih poena i zajedno sa Turskom u ovogodišnjem globalnom izvještaju Transparency International-a izdvojena je kao primjer najvećeg pada u regionu Istočne Evrope i centralne Azije…
BIHAĆ, 03. aprila – BiH ponovo je nazadovala u ovogodišnjem istraživanju Indeksa percepcije korupcije koji objavljuje Transparency International i zauzima ubjedljivo najniže mjesto u regionu i treće najgore mjesto u Evropi. Osim pogoršanja vladavine prava i zarobljenog pravosuđa, stručnjaci temelj ovakve statistike vide i u drugim faktorima.
Prema riječima Nermina Kadribašića, stručnjaka za fenomen korupcije, bh društvo je nažalost postalo tolerantno na korupciju, ljudi je vide ali zatvaraju oči i ne prijavljuju je.
Ogromne posljedice leže i u tome što je žrtva korupcije društvo generalno i javni interes, pa se nerijetko, zbog fokusa na korupciju na visokom nivou, zanemaruje onaj lokalni od kojeg sve kreće. Upravo iz tih razloga održana je radionica o identifikaciji i upravljanju korupcijskim rizicima u institucijama USK.
Kako nam je kazala Adela Tabaković, šefica Ureda za borbu protiv korupcije USK-a, u okvirima zajedničkih aktivnosti Ureda za borbu protiv korupcije i Misije OSCE-a u BiH organizirana je današnja radionica. Učesnici radionice su predstavnici institucija sa područja USK, odnosno kontakt tačke koje su imenovane od strane rukovodilaca svojih institucija. Kroz današnju radionicu učesnici će, kako navodi, steći određena znanja i vještine koje će im pomoći da prepoznaju korupcijske rizike u ovdašnjim institucijama.
Način je ovo i približavanja standarda Evropske unije, ali i pružanja potrebnih znanja kako bi se, eventualno, crna statistika smanjila.