Nakon sistemske provjere isplata penzija preko punomoći, nadležne institucije u Bosni i Hercegovini otkrile su da su pojedini korisnici nezakonito primali penzije i nakon smrti osiguranika. Prema najnovijim podacima, ukupan iznos nezakonito isplaćenih sredstava prelazi 100.000 konvertibilnih maraka, zbog čega je prekidena dalja isplata penzija putem punomoći u ovim slučajevima i pokrenute su mjere za povrat sredstava.
Inspekcijske provjere pokazale su da su penzije nastavile stizati na račune punoprimatelja i nakon smrti korisnika prava, jer nije postojala pravovremena provjera smrtovnica niti adekvatan nadzor nad ažuriranjem evidencija. Time su određene ostvarene uplate postale nezakonite, jer su one svojevremeno odobrene na osnovu punomoći koja je u međuvremenu izgubila pravni osnov.
U vezi s tim, nadležni organi su donijeli odluku o ukidanju mogućnosti kontinuirane isplate putem punomoći dok se ne uspostavi efikasniji sistem nadzora i provjere statusa korisnika penzija. Ove mjere imaju za cilj zaštitu budžetskih sredstava i sprječavanje zloupotreba u sistemu socijalnog osiguranja.
Pored toga, najavljeno je da će se provoditi rigoroznija kontrola svih postojećih slučajeva penzionera koji koriste punomoć, uključujući unazad pregled isplata, uz mogućnost pokretanja administrativnih i zakonskih postupaka protiv onih koji su nezakonito primali sredstva. Također, javnost i korisnici penzija bit će dodatno informisani o novim pravilima i obavezama kako bi se izbjegle slične situacije u budućnosti.
Odluka o ukidanju automatizirane isplate putem punomoći do daljnjeg predstavlja pokušaj da se osigura transparentan i zakonit rad sistema penzijskog osiguranja, uz strogu zaštitu prava korisnika i javnih finansijskih sredstava. Novi propisi i procedure u pripremi treba da omoguće da penzije stižu samo onima koji ih zaista i ostvaruju.
