Velika Kladuša – Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, Denisa Osmankić, i direktorica Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturnog naslijeđa, Midhada Midžić-Huremagić, potpisali su danas ugovor kojim je osigurana finansijska podrška za rekonstrukciju dijela kompleksa Starog grada u Velikoj Kladuši, tačnije sanaciju krovišta kule uništene u požaru izazvanom udarom groma u aprilu 2023. godine.
Ova inicijativa rezultat je zajedničkog djelovanja Zavoda i lokalnih vlasti, koje su, nakon zvanične posjete direktorice Zavoda Općini Velika Kladuša i sastanka s načelnikom Borisom Horvatom, prepoznale potrebu za hitnom sanacijom srednjovjekovne tvrđave – simbola ovog kraja.
Prijeti urušavanje
Iz JU Zavod za zaštitu kulturnog naslijeđa ističu da se Stari grad Velika Kladuša, koji posjeduje neprocjenjivu kulturno-historijsku vrijednost, trenutno nalazi u izrazito lošem stanju. Požar koji je zahvatio jednu od kula dodatno je pogoršao situaciju, ostavivši krovište teško oštećenim i povećavajući rizik od potpunog urušavanja.
– Sanaciju kule prepoznali smo kao jedan od prioriteta i uvrstili je u Plan i program rada Zavoda za 2025. godinu – navodi se u saopćenju Zavoda.
Podrška kantonalnih vlasti
Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK odmah je reagovalo na inicijativu, prepoznajući značaj ovog projekta ne samo za očuvanje lokalne baštine, nego i za kulturni identitet cijelog kantona.
– Drago nam je što smo mogli konkretno doprinijeti obnovi Starog grada u Velikoj Kladuši. Vjerujemo da će ovaj projekt poslužiti kao podsticaj i za slične aktivnosti u budućnosti – saopćeno je iz Ministarstva.
Kulturni turizam kao razvojna šansa
Sanacija kule predstavlja samo jednu od brojnih aktivnosti koje Zavod planira provesti ove godine, a čiji je cilj očuvanje i revitalizacija kulturno-historijskog naslijeđa širom Unsko-sanskog kantona.
Po završetku potpisivanja ugovora, slijedi operativna faza – priprema i realizacija radova. Inicijatori projekta izražavaju nadu da će obnova kule doprinijeti ne samo očuvanju vrijedne baštine, već i potaknuti razvoj kulturnog turizma u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.
Stari grad u Velikoj Kladuši, kao svjedok burne prošlosti i bogate historije, uskoro bi mogao dobiti novu šansu za život – uz podršku institucija i zajedničku volju da se sačuva ono što generacijama pripada.