Kako smo ranije i najavili, donosimo vam konkretne podatke koliko je struja zaista poskupjela, šta to znači za kućne budžete, te koliko će se novca sliti u državnu kasu.
Naša ekipa je istraživala, analizirala i uporedila nove tarife s ranijim cijenama. Rezultat? Građani su obmanjeni, ili transparentnije rečeno prevareni, prenosi televizija Hayat.
Ako ste tokom jula pazili da klima ne radi u svakoj prostoriji, kao što je savjetovao premijer Nermin Nikšić, ili ste jednostavno odlučili racionalno koristiti energiju računi će biti veći. I to više nego što su nadležni predstavili.
‘Ko bude oko 357 kwh će cijenu električne energije imati na istom nivou možda 3 marke više ili tri marke manje da bude realno’, izjavio je Nikšić, dajući do znanja da se neće osjetiti veće promjene. Ali, podaci govore drugačije.
Elektroprivreda BiH je u svom zahtjevu za korekciju cijena, koji je Regulatorna komisija (FERK) prihvatila, ponudila novu strukturu tarifiranja kroz tzv. blok tarife. Građani su sada svrstani u tri grupe: zelene, plave i crvene račune ovisno o mjesečnoj potrošnji.
Prema riječima Nevada Ikanovića, izvršnog direktora Elektroprivrede BiH: ‘U poređenju sa 2024. 70 posto računa se nalazi u grupi zeleni računi, 26,6 su plavi računi i 3,2 su crveni računi. Na bazi šporošnje u 2024 godini vidimo da bi to bilo to bilo povećanje u grupi prvoj grupi 4,8, drugoj 6,3 a u trećoj 8,0…važno je da istaknemo da je i ovaj model jedinstven po sebi jer ne uvodimo tzv naknadu na obraćunsku snagu’.
Službena verzija zvuči stručno i racionalno. Međutim, stručna javnost nije štedjela, novi model nazvali su ‘razočaravajućim’, ‘tragičnim’, pa čak i ‘nagradom za loše upravljanje’. Kritike idu direktno na adresu vladajućih struktura u Federaciji BiH i politički imenovane uprave Elektroprivrede.
Prema njihovim riječima, FERK je legalizirao štetu nastalu dugogodišnjim neredom, lošim odlukama i zanemarivanjem energetskog sektora. Uvođenje blok tarifa predstavljeno je kao reformska mjera, ali u osnovi je samo još jedan pokušaj da se finansijske rupe popune na račun građana.
A građani? Oni će ponovno u paketu platiti ceh za kilovate koje potroše, za loše upravljanje, neodgovornost i političku nesposobnost.
Tri marke više ili manje, rekli su. Ali račun koji ćemo stvarno dobiti sadrži mnogo više razočarenja i opravdan bijes.
Prema dostavljenim cijenama iz Elektroprivrede, računica je posve drugačija. Na jednotarifnom mjerilu stara cijena za potrošače do 300 kilovat-sati iznosila je 0,0818 KM, nova je 0,0908- povećanje od 11 posto.
Na istom mjerilu oni koji troše od 300 do 1000 kilovat-sati plaćat će 14,66 posto više, a oni koji troše preko 1000 kilovat-sati struje mjesečno, plaćat će 18,33 posto više. U principu ako je domaćinstvo trošilo 500 kilovat-sati električne energije po starom računu plaćalo je 40,9 maraka, a po novom 46,9 maraka ili 13 posto više.
Kod dvotarifnog mjerila stara cijena za visoku tarifu za one koji troše do 300 kilovat-sati mjesečno bila je 0,1022 KM, nova cijena je 0,1135, što je povećanje od preko 11 posto za malu tarifu stara cijena je 0,0511 KM, a nova 0,0568 ili povećanje od 11,1 posto.
Ako je domaćinstvo trošilo 500 kilovat-sati, od toga 300 visoke tarife, a 200 manje, račun će biti umjesto nekadašnjih 40,88 maraka, 46,88 maraka. I da ne bude zabune ovo je samo za troškove električne energije.
Uz sve ovo računa se mjerno mjesto i mrežarina, koji nisu promijenili cijenu.
Iz Elektroprivrede kažu da su primorani na ovaj potez jer im je nedostajalo milion megavat-sati struje. 11,7 posto je više potrošeno i to se moralo nadomiriti kupovinom. Uvedene blok-tarife. Zelena, crvena i plava.
Stručnjaci rekli da nijednim dokumentom, pravilnikom FERK-a nije propisano da se blok-tarifom može povećati cijena električne energije. Ali, kada već hoće, onda se i treba znati da samo 2,5 marke više cijene električne energije za 70 posto potrošača, zapravo nisu samo 2,5 marke.