Cijene kafe u trgovinama dosežu rekordne iznose. Iako se na policama trgovačkih objekata još može pronaći kilogram kafe po cijeni od, uglavnom, 25 ili 26 KM, novi cjenovnik koji je stupio na snagu početkom mjeseca donio je skok.
Svjetske berze
Tako će kilogram kafe, definitivno, koštati 30 KM, kako je za “Dnevni avaz“ potvrdio Zvonimir Stojić iz čitlučke kompanije “Eurovip“.
– Da, preporučena cijena je 14,90 i 14,95 KM prema novim cjenovnicima za krajnje kupce, a neki naši konkurenti su već krenuli s novim cijenama. U narednih 15-ak dana, do 1. maja, svi će, zasigurno, istupiti s novim cijenama – rekao je Stojić.
Na tržištu kafe u proteklom periodu zaredao se cijeli niz loših okolnosti, a iako su, kako je Stojić kazao, na svjetskim berzama posljednjih dana cijene kafe pale, niko je ne želi prodavati po tim cijenama.
Geopolitički odnosi
U suštini, dodao je, gotovo sve je neizvjesno kada je riječ o tržištu kafe i svi se pitaju kakve će posljedice imati geopolitički odnosi, primarno potezi američkog predsjednika Donalda Trampa (Trump) i kako će berze reagirati.
Ogroman skok
Cijene kafe na svjetskom tržištu su unazad godinu zabilježile ogroman skok, prema nekim pokazateljima i do 300 posto. Ipak, prošle godine je u našoj zemlji kilogram kafe u prosjeku iznosio 18 KM. Poskupjela je i sirova kafa koja po kilogramu u trgovinama košta 24 KM, a lani je ta cijena bila 20 KM.
Prostora za niže cijene ima
S obzirom na cijene kafe, koja po kilogramu košta 30 KM, pretpostavka je da će, automatski, doći do poskupljenja kafe i u ugostiteljskim objektima. U to ne sumnja Admir Arnautović, predsjednik Udruženja potrošača Srednja Bosna.
– Kafa je već poskupjela, u to nema sumnje, mi smo uočili prije pet, šest dana da 200 grama u trgovinama košta, čak, osam maraka. Već se pregovara i o višim cijenama kafe u ugostiteljskim objektima, a znamo da, kada poskupe kafa, pekarski proizvodi i gorivo uslijedi lančano poskupljenje – govori Arnautović za “Avaz”.
Skoro svakim danom, kaže, građani primjećuju poskupljenja određenih prehrambenih proizvoda, a razlike u cijenama, kako navodi, za mnoge postaju normalne.
– Previše smo se, izgleda, navikli i na poskupljenja i, čini se da prelako odustajemo od svega. Vidjeli smo koliko je trajala akcija bojkota, a definitivno, prostora za niže cijene ima, jer na međunarodnom tržištu cijene nisu toliko porasle kao kod nas. Mislim da naši trgovci ostvaruju, barem za mnoge artikle, ekstraprofite, a država im to dozvoljava, jer tako ostvaruju rekordne poreze – zaključio je Arnautović.