Subota, 16 Novembra, 2024

Odgođeno uvođenje novih pravila pri ulasku u EU: Dobra vijest za BiH, ali loša za vozače

Nova pravila za ulazak u zemlje Evropske unije odgođena su do daljnjeg zbog nespremnosti svih članica. Dobra je to vijest za našu zemlju, čije se kompanije već suočavaju sa nizom problema prilikom prelaska granica. Nova pravila značila bi, pored ostalog, uzimanje otiska prstiju, te fotografisanje lica. Dakle, dodatno čekanje uz ionako velike gužve. Uz to, predviđen je i maksimalno dozvoljeni boravak na prostoru Unije od 180 dana, sa čime su već suočeni profesionalni vozači iz Bosne i Hercegovine.

Primjena novih pravila za putovanja u države Šengenskog prostora zasnovana je na skeniranju biometrijskih pasoša bez unošenja pečata i treba omogućiti jednostavniju provjeru na graničnim prelazima. Ista pravila važiće i na BiH najbližim granicama EU-a, sa susjednom Hrvatskom.

“Prilikom prvog ulaska u EU, osobama koje ranije nisu evidentirane biće izuzeti otisci prstiju i fotografija lica, čime će se kreirati njihov dosje unutar sustava EES. Pri svakom sljedećem prelasku granice, utvrđivanje dosjea će se provoditi putem slike lica, čime se omogućava brži i jednostavniji postupak, ali i kontinuirano praćenje boravka u EU”, navode iz Ministarstvo unutrašnjih poslova RH.

Primjenom novih pravila neće biti dozvoljen boravak duži od 90 dana u periodu od šest mjeseci na prostoru EU stanovnicima država koji ne trebaju vize.

“Evropska komisija nije dobila sve potrebne izjave o spremnosti nadležnih za korištenje sistema, što je zakonski uslov za početak rada EES-a. Vijeće za unutrašnje poslove smatra da je fazni pristup najbolji put za ostvarenje brzog napretka u uvođenju EES-a”, navode iz Delegacije EU u BiH.

Ono što bi građanima trebalo olakšati putovanje – neće profesionalnim vozačima iz BiH, kojima je boravak u Uniji već limitiran. Kasne isporuke, a cijena transporta se povećava.

“Promjena pravila nisu prolongirana, ona se primjenjuju od dana kada smo mi dobili, uslovno rečeno, bezvizni režim sa EU. Sa ovim pravilima, kada su potpisana, nije se vodilo računa da se iz sporazuma izuzme kabinsko osoblje motornih vozila. U čemu je razlika u odnosu na druge države? BiH svoj transport bazira na 93 posto drumskog prevoza”, ističe Velibor Peulić, koordinator Konzorcijuma Logistika BiH.

Predsjednik VTK-a BiH Vjekoslav Vuković kazao je da je Komora nudila da oni kod administrativnih stvari popunjavaju formulare za vozače: “Međutim oni tvrde da se to mora dešavati ‘On the spot’, izravno na graničnom prelazu”.

Zbog velikih kazni koje profesionalni vozači iz BiH plaćaju zbog kršenja pravila – sve više ih se odlučuje napustiti BiH.

“Evropi nedostaje 3 miliona vozača do 2030. godine. Zabilježili smo slučaj, i ne jedan – kada se kažnjava naš vozač, njemu se ponudi da radi u zemlji gdje mu je izrečena kazna i da će mu to biti oprošteno. Najugroženiji dio je sjeverozapad BiH jer je USK najveći broj kazni platio u ovoj godini”, precizira Peulić.

Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto (NS) upozorava da to što će građani putovati bez pečata dovodi u opasnost cijeli sektor kamionskog prevoza i prevoza u BiH zbog diskrimitatorne odredbe u Ugovoru o Stabilizaciji i pridruživanju: “Ja se nadam da ćemo zajedno sa drugim državama naći način da nam EK ukine ovu restrikciju jer ono što se dešava je da su posade aviona, brodova i posade u željezničkom saobraćaju oslobođene toga – samo je za kopneni prevoz standandarnim kamionima i autobusima to uvedeno”.

Ograničenje boravka profesionalnim vozačima na šest mjeseci neodrživo je i za razvijenije privrede od BiH, koja 70 posto izvozi na tržište EU. Zbog toga predstavnici transportnih kompanija traže od bh. vlasti upućivanje zahtjeva za ukidanje restrikcija. U suprotnom, upozoravaju, cestovnom transportu prijeti obustava, a privredi kolaps, piše Federalna.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE