Utorak, 17 Decembra, 2024

Od danas neće biti moguće zapaliti cigaretu u gotovo svakom prostoru, inspektori na terenu

Od danas više neće biti moguće zapaliti cigaretu gotovo u svakom prostoru, kako je to dosad bio slučaj. Na snagu stupa Pravilnik o zabrani pušenja u Federaciji BiH. No, hoće li sve biti kako je zamišljeno, još je pod znakom pitanja. Jedno je sigurno, inspektori će imati pune ruke posla.

Jedan sarajevski objekat je još prije dvije godine, odmah po usvajanju Zakona, testirao potpunu zabranu pušenja, navodi N1.

“Mi nismo imali nekih neprijatnih iskustava, niti posebnih žalbi od strane gostiju, s obzirom da je struktura gostiju pretežno iz regije i iz Evrope, tako da su to već gosti koji su naviknuti na te zakone”, pojašnjava Zijad Herić, menadžer objekta.

Sada će im, kažu, biti lakše, jer na snagu stupa Pravilnik koji dozvoljava upotrebu električnih cigara. Za one koji bez duhana ne mogu – Pravilnik većim objektima nameće pregrađivanje prostora po striktnim mjerilima – ne smiju biti manji od 10 metara kvadratnih i nema posluživanja hrane.

Tako od 13. decembra vlasnici svih lokala u Federaciji Bosne i Hercegovine na vidna mjesta moraju istaći naljepnice o zabrani pušenja u objektu, a sa svih stolova ukloniti pepeljare. Nešto drugačija pravila, sasvim jasno, važit će za one male objekte koji se odrede kao zone za pušače.

Ako poslužuju isključivo pića i nisu veći od pedeset metara kvadratnih, vlasnik prostore može prijaviti kao namijenjene za pušače. Ulaz maljoljentima će biti zabranjen, a za mnoge će to značiti i investiciju – usklađivanje ventilacionih sistema s novim pravilima.

“Pitanje je da li će raditi. Sama investicija prostora, ako bi bio za pušače predviđen, sama filtracija zraka, usisavanje zraka izvana – mora biti isključivo čist kao za novorođenče. E sad, da li se to može smjestiti u prostor taj mali, da li će vizuelno smetati? A finansijski, zavisno od objekta, oko dvadesetak do pedeset hiljada treba investirati. Svako će dobro razmisliti da li se isplati to raditi”, smatra Amir Hadžić, Udruženje hotelijera i restoratera BiH.

Pojedine ugostitelje buni i kaznena politika. Za kontrolu su zaduženi i federalni i kantonalni inspektori. Oni u Kantonu Sarajevo – već su suočeni sa izazovima.

“Ono što su dosad trebali uraditi ugostitelji koji su se odlučili za dozvolu pušenja u svojim objektima jeste da dostave odluke o dozvoli pušenja nadležnoj federalnoj, odnosno kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove radi vođenja evidencija u prostorijama koje su utvrđene za pušenje. Ono što mogu u ovome trenutku reći jeste da mi nismo dobili nijednu takvu odluku ugostiteljskih objekata. Jesmo, interesantno, dobili odluku jednog frizerskog salona koji je dostavio takvu odluku – i možda to zorno pokazuje da postoje određene nejasnoće i nedoumice u primjeni zakona”, pojašnjava Vildana Brkanić, portparolka KUIP KS.

Preventivni nadzori su gotovi, slijede zabrane pušenja u vidu rješenja za čija će izvršenja biti ostavljen rok. Ukoliko se ne ispoštuje, kazne u Kantonu Sarajevo, čiji će se inspektori i dalje pozivati na kantonalni zakon, dosezat će i do 15 hiljada konvertibilnih maraka.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE