Ponedjeljak, 21 Jula, 2025

Ne prestaju kritike na vrtoglave cijene u Hrvatskoj: Kafa 7 eura, soba bez prozora 116 eura

Činjenica da otprije dvije-tri godine za ljetovanje na Jadranu treba novca više nego ikad prije te da su neki na krilima dobre postkorona potražnje digli cijene preko svake mjere i mimo zlatnog pravila vrijednosti za novac, europskim putnicima već je poznata.

Ovog ljeta samo utvrđuju gradivo novim negativnim primjerima, koji na društvenim mrežama dobivaju velik publicitet.

Stotine komentara redaju se ispod takvih objava, a ekstremnim slučajevima neopravdane skupoće podjednako se čude i domaći i stranci. Jednoj turistkinji tako je prisjela već jutarnja kafa. Neoprezno, da nije prvo pogledala u cjenovnik, odlučila se za ledenu kafu. Cijena sedam eura! Šokirana gošća pokazala je račun, ali zacrnjela mjesto radnje, a njena Tik-Tok publika obavijestila ju je kako je za taj novac u Grčkoj mogla uz kafu dobiti i giros. Neki su je, međutim, poručili da je još i dobro prošla. Ledenu kafu u pojedinim jadranskim kafićima, kažu, naplaćuju i deset, pa i 12 eura. Na istoj društvenoj mreži turistkinja iz Britanije podijelila je iskustvo sa smještajem iz Dubrovnika. Soba s bračnim krevetom i kupaonicom, ali bez prozora, za tri noći – 500 eura.

Odnosno, nije mogla vjerovati mlada Britanka bez obzira na to što se radi o gradskoj jezgri, 166,6 eura po noćenju. Mlade Njemice ostale su, pak, u šoku od cijena u trgovačkim centrima. Nisu puno pričale u svom videu, moglo bi se reći da su na kremu za sunčanje od 33 eura ostale bez riječi, ali previše im se čini i limenka Red Bulla za 3,42 eura pa i litar gaziranog pića po 2,25 eura. Gošću iz daleke Australije, pak, u prodavnici su u nevjerici ostavile cijene sira, mlijeka i konzervirane tune, a da Hrvatska više nije jeftina, konstatiraju i blogeri putopisci, Christian Hergesell i njegova partnericu Marie. Tri su mjeseca prikupljali cijene smještaja, restorana, supermarketa i slastičarnica u 16 destinacija, piše Večernji.

Zaključuju da za sedam dana odmora u špici sezone par samo za smještaj mora izdvojiti u prosjeku 739 eura. Najviše su ih iznenadile cijene u restoranima. Ako se, kažu, namjernik ne potrudi naći pristupačnije alternative, često će platiti koliko i u Njemačkoj ili i više. Analizirajući stotine cijena, zaključili su da večera za dvoje u prosjeku stoji 40 do 60 eura, s tim da su, recimo, ćevapčići oko 13,23 eura, kola od 250 mililitara 3,76 eura, pola litre piva približno pet eura, a riba oko 72 eura po kilogramu.

Dakako, kako savjetuju blogeri, moguće je naći i nešto niže i puno više cijene od navedenih, a, recimo, njemački portal bestenjoy.com ističe da tijekom tokom sezone sedam dana odmora u Hrvatskoj stoji oko 70 do 150 eura po osobi po noćenju. Odnosno, od 490 do 1050 eura, ali napominju kako cijene osjetno padaju izvan sezone. Dakako, rasprava o cijenama ne vodi se samo na društvenim mrežama. Turističke cijene u mediteranskim zemljama analiziraju i europski mediji, koji nerijetko konstatiraju kako je rastuću popularnost hrvatskog turizma pratio i rast cijena što je, ističu, problem i za domaće stanovnike. Kako god, šutjele turističke vlasti o tome ili ne, sve se zna…

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE