Prema najavama domaćih proizvođača i distributera očekuje da će cijena kafe dodatno rasti, a uzrok je situacija na svjetskom tržištu sirove kafe. Na sve to, stižu nam praznici, a s njima i turisti, pa je poskupljenje, vjerovatno, neminovno
Dvije marke za kafu u Banjaluci prije samo nekoliko godina bila je previsoka cijena, dok se danas ova cifra smatra pristupačnom, jer je nezaobilazni jutarnji napitak u većini gradskih lokala i skuplji.
Čak se i na jednom od “skrivenih mjesta” u centru grada sa “smiješnom” cijenom kafe situacija promijenila, pa je više nigdje ne možete popiti za marku i dvadeset. Najniža cijena u Banjaluci je 1,90 KM, piše Bl portal.
Ipak, ako je za utjehu, Banjalučani i pored ovih poskupljenja kafu još plaćaju mnogo jeftinije od, recimo, Beograđana. Tako je u srpskoj prijestonici šoljica kafe dogurala do čak pet maraka ili oko 300 dinara.
U Beogradu još i skuplje
– Za vikend sam bio u Beogradu i za tri dana sam obišao mnogo lokala u užem i širem centru grada. Kako mi je kafa glavno piće, nisam mogao da ne primijetim da espreso skoro svugdje košta 300 dinara, pa i više – ispričao je Banjalučanin Bojan, koji je dodao da to, donedavno, nije bila uobičajena cijena za Beograd.
U Banjaluci smo i dalje za 2 -2,80 KM za espreso, a u nekim lokalima dodatno se naplaćuje i mlijeko. Ali ima kafića gdje se kafa naplaćuje i do tri i po marke.
Ipak, moguće je da ovaj mali cjenovni presjek uskoro neće važiti, jer se prema najavama domaćih proizvođača i distributera očekuje da će cijena kafe dodatno rasti, a uzrok je situacija na svjetskom tržištu sirove kafe. Na sve to, stižu nam praznici, a s njima i turisti, pa je poskupljenje, vjerovatno, neminovno.
Poskupljenje utiče na budžet
Da poskupljenja kafe, iako blago, ipak utiču na budžete Banjalučana ističe i sugrađanin Filip, koji radi u centru grada i na pauzi svaki dan sjedne u obližnji lokal da popije kafu.
– Svaki dan imam pauzu od oko pola sata, pa stalno pijem kafu na istom mjestu. Sjećam se kada je cijena bila marku i po, a sada je već neko vrijeme dvije marke – kaže Filip u koji uz osmijeh dodaje da ga ovo poskupljenje košta dodatnih desetak maraka mjesečno, ali se kafe, zasad, ne odriče.
Za Filipa i druge ljubitelje kafe neće biti dobrih vijesti ni u budućnosti, s obzirom na to da tržište kafe prolazi kroz jedan od najizazovnijih perioda u novijoj istoriji, što za rezultat ima rast cijena, navode proizvođači kafe.