Predavanje je organizovalo Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona i centrima za socijalni rad s područja tog kantona. Ovaj događaj dio je kampanje pod nazivom “Ne okreći glavu, okreni broj“, pokrenute s ciljem borbe protiv porodičnog nasilja na području Federacije BiH.
Prema riječima glasnogovornika MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnana Beganovića, broj prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja u tom kantonu raste.
“To je jasan signal da moramo raditi na prevenciji i poticati građane da prijavljuju nasilje”, izjavio je Beganović, dodajući da svaki prijavljeni slučaj doprinosi zaštiti žrtava.
Predavači iz Policijske akademije Sarajevo, uključujući Almira Tahirbegovića, naglasili su važnost sveobuhvatnog pristupa borbi protiv nasilja u porodici, uključujući provođenje zakona, prevenciju i podršku žrtvama.
“Svaki poziv na broj 122 može spasiti jedan život. Naš cilj je animirati građane da prijavljuju nasilje jer se time direktno pomaže žrtvama”, istakao je Tahirbegović.
On je takođe podsjetio na obaveze Bosne i Hercegovine prema Istanbulskoj konvenciji i izrazio nadu da će izmjene Krivičnih zakona i Zakona o zaštiti od nasilja u porodici ubrzo biti usvojene, što bi značajno olakšalo rad policijskih službenika i drugih nadležnih službi.
Predstavnici centara za socijalni rad istakli su važnost sigurnih kuća u pružanju smještaja i podrške žrtvama porodičnog nasilja, kazavši da su ove godine u sigurnoj kući smjestili 64 žrtve nasilja, najčešće preživjele psihičko i fizičko zlostavljanje, a u nekim slučajevima i seksualno nasilje.
Ovaj događaj ukazao je na hitnu potrebu za intenziviranjem prevencije, edukacije i koordinacije svih nadležnih službi kako bi se smanjio broj slučajeva porodičnog nasilja i pružila adekvatna zaštita žrtvama.
Kako je rečeno, kampanja “Ne okreći glavu, okreni broj“ nastavit će djelovati na podizanju svijesti i ohrabrivanju građana da reagiraju na nasilje u svojim zajednicama.