Kompletan državni vrh Srbije dva dana je komentirao slučaj zadržavanja hrvatske pjevačice Severine na granici Srbije, pokušavajući se opravdati, svjesni kontraefekta kojeg su prouzrokovali slijepim slijeđenjem politike apsurda.
Drugim riječima zašto bi u bilo kojem scenariju državni ministri, a naposljetku i predsjednik države komentarisali zadržavanje na granici osobe koja nije kriminalac, nije terorista niti bilo kakva prijetnja po sigurnost.
Severinin slučaj samo je vrh brijega besmislenih poteza koje je osmislio srbijanski sigurnosni aparat, a čemu je kumovao bivši direktor BIA-e Aleksandar Vulin.
Duža je lista regionalnih glumaca, muzičara i sličnih na kojima je režim u Srbiji pokušao bildati nacionalnu sigurnost. Drugim riječima ko god je od utjecajnijih ličnosti u regiji nekada, negdje, na bilo koji način dao podršku nekim od više različitih protesta u Srbiji koji su organizovani u posljednjih godinu i po, završio je na nekom od spiskova koje su srbijanski graničari provjeravali i zaustavljali zapisane.
Zapisan je bio i glumac Feđa Štukan, zadržan na aerodromu te mu je naređeno da se vrati u BiH, da bi se lista govornika na medijima pod kontrolom vlasti izmjenjivala u ocjenama kako Štukan, zaboga predstavlja rizik, podržava opoziciju te nije podoban.
Pjevačicama Selmi Bajrami i Jadranku Barjaktarević su analizirali pjesme i etiketirali ih kao nepoželjne, usputno sručivši na njih kamarilu tabloida.
Maltretiranja na granici
No, slučaj Severine, odnosno njena reakcija itekako je uzdrmala režim u Srbiji. Nakon zadržavanja na granici i višesatnog ispitivanja Severini je dozvoljeno da uđe u Srbiju, ali hrvatska pjevačica je to odbila i tu nastaje panika.
To više nije bio samo još jedan od slučajeva u kojima Srbija pokazuje mišiće dijeleći raznorazne etikete, predstavljajući sebe najuspješnijom državom koju svi mrze i zavide joj, što je jasno priča za domaću publiku.
Severinina reakcija daleko se čula. A posebno apsurdna pitanja koja su joj postavljana. Srbijanske vlasti prekasno su shvatile da Severina nije samo pievačica već neko ko itekako prati i poznaje i političku klimu, a i bližu prošlost.
Onda je u pokušaju kakve-takve kontrole štete državni vrh Srbije isturio prvi tim. Predsjednik države Aleksandar Vučić gostuje u jutarnjem programu gdje brojnim nepotrebnim detaljima pokušava obesmisliti cijeli incident iznoseći nebitne podatke kako je ujutro nazvao ministra Ivicu Dačića, ali mu se ovaj nije javljao na telefon, aludirajući da njegov ministar voli malo duže odspavati.
Onda Dačić na press konferenciji drži monolog o cijelom slučaju ispaljujući izjavu kako će biti ukinuti svi spiskovi na osnovu kojih su kontolisani svi nepodobni.
Potom se oglašava i spomenuti Vulin koji na sebe preuzima odgovornost da je on lično sastavljao tekstove.
Paralelno tabloidi u Srbiji vrše orkestriran napad na Severinu nazivajući je raznoraznim imenima, a sve kako bi umanjili štetu u domaćoj javnosti koju su sami uzrokovali.
Iz BiH se dan kasnije javio i predsjednik entiteta RS Milorad Dodik priniznim uvredama na račun Severine, vjerovatno kako bi pomogao režimskoj ekipi na vlasti u Srbiji.
I sve to zbog činjenice da je Severina samo prenijela što je doživjela na srbijanskoj granici, šaljući regionalnu poruku o besmislu negiranja genocida i kojekakvih optužbi da neko radi nešto loše protiv Srbije. Koliko god cijeli slučaj bio apsurdan, pokazao se da je Severinin glas uspio postrojiti kompletan državni vrh Srbije.