Subota, 16 Novembra, 2024

Kako se Bosna i Hercegovina suočava s crnim tržištem duhana dok susjedi jačaju svoje akcije?

IZVORet

Bosna i Hercegovina, poput mnogih drugih zemalja u regiji, već godinama se suočava s ozbiljnim problemom crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda. Dok se susjedne zemlje intenzivno bore s ovim izazovom, postavlja se ključno pitanje: da li će Bosna i Hercegovina postati glavno uporište za ilegalne aktivnosti u ovom sektoru kada susjedi pojačaju svoje napore u suzbijanju šverca?

U posljednjih nekoliko dana, Hrvatska je sprovela značajne akcije protiv švercera, hapšići više grupa i zaplijenivši više od 80 tona duhana i cigareta. Ove operacije su rezultirale ogromnim gubicima za državni budžet, s više od devet miliona eura neplaćenih akciza. Ove akcije ne samo da ukazuju na organiziranost i ozbiljnost problema, već i na to da se problem crnog tržišta širi kroz cijelu regiju. Kada se jedan kanal krijumčarenja zatvori, brzo se pojavljuje novi, često vrlo blizu prethodnog mjesta događaja. Ovo nameće pitanje šta se u tom kontekstu dešava u Bosni i Hercegovini?

UIO tablica izdanih akciznih markica u periodu od 2009. do 2023. godine

Prema najnovijem istraživanju agencije IPSOS iz decembra 2023. godine, ilegalna potrošnja duhanskih proizvoda u Bosni i Hercegovini iznosi značajnih 35%. Od ovog broja, čak 30,9% odnosi se na ilegalni rezani duhan. Ovi podaci ukazuju na ozbiljnost problema i težinu s kojom se vlasti suočavaju u pokušaju suzbijanja crnog tržišta. Iako su agencije za provedbu zakona poput SIPA-e, UIO-a i Granične policije povećale broj akcija i zapljena, izazov ostaje u stalnom praćenju i prevenciji novih metoda koje šverceri koriste kako bi izbjegli zakon.

Povećanje poreznog opterećenja na duhan i duhanske proizvode u Bosni i Hercegovini između 2009. i 2019. godine dovelo je do stalnog rasta cijena cigareta i duhana za motanje i pušenje. Ova promjena je značajno uticala na potražnju za ilegalnim proizvodima. Broj izdanih akciznih markica u ovom periodu dramatično je opao, dok broj pušača nije doživio značajno smanjenje. Iako su vlasti sprovedene mjere rezultirale određenim poboljšanjima, poput smanjenja crnog tržišta, svaki smanjeni broj zapljena često dovodi do proporcionalnog povećanja ilegalne trgovine.

Pandemija COVID-19 2020. godine dodatno je pogoršala situaciju. Period izolacije i prelazak mnogih aktivnosti u online prostor omogućili su švercerima da prošire svoje djelatnosti putem internetskih kanala. Broj izdanih akciznih markica te godine bio je 184.976.310, što ukazuje na dramatičan porast crnog tržišta duhana. Unatoč tome, tokom posljednjih nekoliko godina, napori u borbi protiv crnog tržišta su se intenzivirali. Pojačane zajedničke akcije i koordinacija između različitih agencija doprinijeli su značajnom smanjenju crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda u Bosni i Hercegovini.

Od 2020. godine do sredine 2024. godine, ukupna vrijednost oduzetog duhana i duhanskih prerađevina iznosila je 11.616.869 KM. Kampanja “Stop švercu” omogućila je građanima da anonimno prijave nezakonitu trgovinu, što je rezultiralo velikim odazivom i značajnim zapljenama. Kroz ovu kampanju, zabilježena su brojna prijavljivanja i oduzimanje duhana i cigareta u vrijednosti nekoliko desetina miliona KM.

Kada se uporede rezultati domaćih agencija za provedbu zakona s onima iz susjednih zemalja, količine zaplijenjenog duhana i duhanskih proizvoda u Bosni i Hercegovini su relativno male. To pokazuje potrebu za intenzivnijim naporima u borbi protiv ovog problema.

Regionalna saradnja se ističe kao ključan faktor u borbi protiv crnog tržišta. Bosna i Hercegovina sarađuje s partnerskim agencijama iz regije kroz razmjenu informacija o ilegalnom prometovanju, rutama krijumčarenja i nelegalnim aktivnostima. Na Regionalnoj konferenciji o suzbijanju ilegalne trgovine duhanskim proizvodima u Herceg Novom 2023. godine, predstavnici iz BiH, Hrvatske, Crne Gore i Srbije naglasili su važnost još efikasnije saradnje. Zajednički nastupi, razmjena informacija i koordinisane akcije prepoznati su kao jedini način za ozbiljno pristupanje ovom problemu.

Crno tržište duhana predstavlja dugotrajan i složen izazov koji zahtijeva stalnu upornost, resurse i povjerenje između regionalnih i nacionalnih organa, kao i podršku građana. Dok će vrijeme pokazati hoće li trenutni napori donijeti konkretne rezultate, ne može se poreći da su provedeni koraci pružili nadu za daljnji napredak u borbi protiv ilegalne trgovine duhanom.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE