Petak, 3 Januara, 2025

Kako je Nenad Nešić postao ministar sigurnosti unatoč ozbiljnim kontroverzama?

IZVORetto.ba

Sigurnosni skandal u BiH: Kako je Nenad Nešić postao ministar sigurnosti unatoč kontroverzama? Uhapšeni ministar Nenad Nešić nikada nije prošao sigurnosne provjere.

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić uhapšen je krajem decembra zbog sumnje u umiješanost u više krivičnih djela. Ovaj slučaj otvorio je pitanje sigurnosnih provjera, koje su ključne za imenovanje visokih državnih zvaničnika, posebno onih koji imaju pristup povjerljivim informacijama.

Procedura sigurnosnih provjera u BiH

Imenovanje zvaničnika na ključne pozicije u BiH, uključujući i ministra sigurnosti, podrazumijeva provođenje sigurnosnih provjera od strane nadležnih agencija. Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) daje osnovnu procjenu kandidata, dok je Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) zadužena za detaljnije provjere, posebno u vezi s pristupom povjerljivim podacima.

Prema važećim zakonima, OSA koristi različite izvore informacija kako bi utvrdila podobnost kandidata. Ove provjere uključuju uvid u sudske evidencije, baze podataka tužilaštava, policijskih agencija, te provjere finansijskih transakcija. Također, uključuju razgovore sa samim kandidatom i osobama koje bi mogle pružiti relevantne informacije.

Među sigurnosnim rizicima koji se analiziraju su pravosnažne presude, postupci za teža krivična djela, te dokazi koji ukazuju na potencijalnu nelojalnost državi ili veze s organiziranim kriminalnim grupama.

Nešićeva sigurnosna provjera: Formalnost ili ozbiljan propust?

Unatoč svim procedurama, Nenad Nešić je imenovan za ministra sigurnosti u januaru 2023. godine, nakon što je prošao SIPA-inu osnovnu provjeru. Međutim, obzirom na osjetljivost pozicije, od OSA-e se očekivalo provođenje dublje analize.

Iako je OSA prvobitno odbila izdati pozitivnu procjenu za Nešića, on je kasnije dobio odobrenje, ali tek nakon što je već stupio na dužnost. Ovaj slučaj otkriva ozbiljne slabosti u sistemu provjera, jer je osoba sa sumnjivim dosjeom imala pristup najosjetljivijim državnim tajnama.

Javne kontroverze i sigurnosni propusti

Nešićev mandat obilježile su brojne kontroverze. Tokom gostovanja na BHRT-u u aprilu 2023. godine, Nešić je izjavio kako nije ispunio potrebne formulare za sigurnosnu provjeru zbog “prezauzetosti”, dodavši da to neće učiniti ako bude pod pritiskom medija.

Još šokantnije, u oktobru iste godine, Nešić se hvalio pred novinarima da ima pristup tajnim podacima, iako formalna sigurnosna provjera tada nije bila završena. Njegovo hapšenje zbog sumnji na kriminal stavilo je ove izjave u potpuno novu, zabrinjavajuću perspektivu.

Treba li BiH mijenjati sigurnosni sistem?

Stručnjaci za sigurnost već godinama upozoravaju na manjkavosti u procesu sigurnosnih provjera. OSA je ranije predlagala proširenje obima provjera, uključujući i detaljne analize finansijskih tokova, no takvi prijedlozi nisu naišli na podršku.

Hapšenje Nenada Nešića prilika je za Bosnu i Hercegovinu da preispita svoje procedure i osigura da budući ministri sigurnosti budu osobe koje bez ikakvih sumnji mogu preuzeti odgovornost za sigurnost države.

Pozicije ministara na državnom nivou ne smiju se tretirati kao politički plijen, već kao ozbiljna funkcija od presudnog značaja za stabilnost i sigurnost zemlje. Nešićev slučaj trebao bi biti alarm koji će potaknuti hitne reforme u ovom sektoru.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE