Utorak, 21 Januara, 2025

Kako brzo preuzeti kontrolu nad svojim emocijama

IZVORetto.ba

Svako se od nas barem jednom u životu susreo s neočekivanim napadom panike ili iznenadnim izlivom emocija. Kako brzo preuzeti kontrolu nad svojim emocijama?

Psihološko uzemljenje ili jednostavno “uzemljenje” hitna je tehnika za anksioznost i druga teška emocionalna stanja u psihologiji i psihoterapiji. Uz pomoć tehnika uzemljenja, osoba koja doživljava anksioznost može se vratiti iz bolnih misli u “ovdje i sada”, zadržavajući svoju pažnju na stvarnom objektu i “izroniti” iz nadirućih osjećaja.

Obratite pažnju na disanje

Tehnike uzemljenja mogu biti korisne kod tjeskobe i intenzivnog straha, kao na primjer je prije ispita ili važnog intervjua. Odnosno, kada je potrebno brzo smanjiti intenzitet emocija.

Simptomi tjeskobe uvelike se razlikuju od osobe do osobe. Međutim, uopšteno, anksioznost se obično manifestuje u obliku nemira, napetosti, rastresenosti, poteškoća s koncentracijom, prilično lakog umora i poremećaja spavanja.

Tehnike uzemljenja također se koriste tokom napada panike, kada osoba doživljava ekstreman osjećaj užasa. Usmjerena pažnja i koncentracija pomažu u ovom slučaju prekinuti začarani krug panike i zaustaviti njen napad.

Postoje razne varijacije tehnika psihološkog uzemljenja. Mnoge od njih su jednostavne za implementaciju i mogu se koristiti čak i kada napad straha ili tjeskobe pogodi osobu iznenada, a najnepoželjnijem trenutku. I mora se brzo pribrati bez privlačenja pažnje drugih. Ovo su metode koje zaista brzo djeluju:

Pogledaj oko sebe

Navedite (možda tiho) pet stvari koje vidite, četiri koje možete da dodirnete, tri koje čujete i dvije koje možete okusiti. Zatim navedite jednu dobru osobinu koja vam se kod vas sviđa.

Razgovor s prijateljem

Razmislite o tome kako ste se nedavno zabavili s prijateljem ili rođakom, nazovite tu osobu i razgovarajte o tome. Tokom razgovora važno je ne govoriti o onome što vas trenutno muči. Postavljajte pitanja, razgovarajte o njegovim problemima, ali nemojte spominjati temu vašeg uzbuđenja ili tjeskobe.

Kamenčić u džepu

Držite mali predmet sa sobom kako biste ga mogli podići kad ste nervozni. To može biti mala plišana igračka, glatki kamen ili komad nakita. U trenutku panike, uzmite ga u ruke, koncentrišite se na taktilne senzacije, teksturu predmeta, temperaturu, veličinu, težinu. Izgovorite naglas sve karakteristike predmeta.

Obratite pažnju na disanje

Fokusirajte se na proces disanja. Dok udišete i izdišete, brojite do šest. Pokušajte zadržati pažnju na protoku vazduha koji udišete i izdišete. Osjetite da je kada udišete vazduh hladniji nego kada izdišete, a kada izdišete topliji.

Međutim, važno je zapamtiti da tehnike psihološkog uzemljenja pomažu u suočavanju s emocionalnim reakcijama, ali ne uklanjaju sam uzrok neželjenih negativnih emocija. Ako ste zabrinuti zbog tjeskobe, fobija, napada panike, razdražljivosti ili drugih emocionalnih reakcija s kojima se ne možete sami nositi, obratite se psihologu ili psihoterapeutu koji će vam pomoći otkriti uzroke takvih stanja i odabrati optimalnu terapiju za vas.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE