Utorak, 6 Maja, 2025

Izet Nanić – heroj među herojima, vojni genije iz Bužima koji je ušao u historiju odbrane Bosne i Hercegovine

Kao komandant legendarne 505. viteške brigade, Izet Nanić ostao je simbol hrabrosti, strategije i neustrašivosti – čovjek koji je nadmudrio jačeg neprijatelja i zauvijek zadužio domovinu

Među devet zvanično proglašenih narodnih heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata Bosne i Hercegovine, jedno ime posebno odjekuje – Izet Nanić. Rođen u Bužimu, ovaj skromni, a briljantni vojni komandant upisao se u kolektivno pamćenje naroda kao utjelovljenje otpora, časti i domoljublja.

Kao komandant 505. viteške bužimske brigade, Nanić je vodio jednu od najuspješnijih jedinica Armije Republike Bosne i Hercegovine. Njegova taktička genijalnost, sposobnost da predvidi poteze neprijatelja i momentalno donese ključne odluke – činili su ga jedinstvenim vođom kakvog rat rijetko pamti.

General Ramiz Dreković, jedan od najviših zapovjednika Armije RBiH, ovako je govorio o njemu:

„Izet Nanić je u svakom trenutku imao ideju kako da nadmudri agresora… To je visprenost za borbu koja se ne uči na akademijama, nego se nosi u krvi… To je vojnička nadarenost koju su imale samo rijetke vojskovođe u historiji.“

I zaista, operacije poput „Munja“ i „Breza“, koje je Nanić vodio s nevjerovatnom preciznošću i hrabrošću, danas bi s punim pravom mogle biti predmet proučavanja na svjetskim vojnim akademijama. Njegov instinkt, odlučnost i ljubav prema domovini učinili su da Bosna i Hercegovina zauvijek pamti njegovo ime.

Nažalost, komandant Nanić je poginuo 5. augusta 1995. godine, dan uoči ulaska svojih snaga u Bosanski Petrovac, kao žrtva izdajničkog metka u jeku uspješne ofanzive. Njegova smrt ostavila je duboku ranu, ali i zavjet – da se nikada ne zaboravi onaj koji je branio narod srcem, umom i oružjem.

Danas, više od dvije decenije nakon njegove pogibije, Izet Nanić je ne samo ratni heroj, već moralna vertikala i simbol istinske borbe za slobodu.
Njegova slika na Ćorkovači, nastala u ljeto 1995. godine, danas stoji kao tihi svjedok jedne epohe – epohe viteštva, otpora i vjere u državu.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE