U Zakonu je predviđeno da se novčanom kaznom od 100 maraka kazni svako fizičko lice za kršenje odredbe o zabrani pušenja
Sve veći broj ugostiteljskih objekata u FBiH odlučuje se za zabranu konzumiranja cigareta i ostalih duhanskih proizvoda, a nakon stupanja na snagu Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana i duhanskih proizvoda te u cilju upućivanja na zdrave životne navike.
Prema karti koja je objavljena na Facebook stranici “Zdravlje je zakon”, a na kojoj se mogu pronaći sve informacije vezane uz propise koji u ovom bh. entitetu definiraju prodaju i upotrebu duhanskih proizvoda, najviše ugostiteljskih objekata u kojima je već nastupila zabrana pušenja nalazi se u Sarajevskom kantonu, i to njih 39.
Potom slijede Zeničko-dobojski i Tuzlanski kanton sa po sedam ugostiteljskih objekata, Hercegovačko-neretvanski s pet te Srednjobosanski i Unsko-sanski sa po dva objekta.
Jednim klikom na objavljenu kartu svi zainteresirani mogu vidjeti u kojem objektu mogu uživati u jelu i piću bez duhanskog dima. S druge strane, karta služi i pušačima kako bi selektirali u kojim im objektima nije dopuštena konzumacija cigareta.
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana i duhanskih proizvoda FBiH na snazi je još od kraja maja, s tim da je za one na koje se odnosi pravilnik o uslovima za posebne prostorije za pušenje dan rok prilagodbe od šest mjeseci.
Nadzor nad primjenom Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje vrše sanitarni i zdravstveni inspektori iz kantonalnih uprava za inspekcijske poslove.
Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo (KUIP) za Hayat.ba su ranije kazali da su ovim pravilnikom date smjernice i precizirani uslovi koje je potrebno ispuniti kako bi se ispoštovale zakonske odredbe.
– Kako je Zakonodavac vlasnicima ugostiteljskih objekata ostavio period od šest mjeseci za prilagodbu poslovanja novim zakonskim odredbama, tek nakon tog perioda će se moći primjenjivati i novčane kazne za sve one koji ne budu poštovali zakonske odredbe – kazala je za Hayat.ba Vildana Brdarić-Vranj, glasnogovrnica KUIP-a.
U Zakonu je predviđeno da se novčanom kaznom od 100 maraka kazni svako fizičko lice za kršenje odredbe o zabrani pušenja. Kazne za pravna lica su od 2.000 do 5.000 maraka, dok odgovorne osobe mogu biti kažnjene u rasponu od 300 do 1.000 maraka.
– Kantonalni sanitarni i zdravstveni inspektori, s obzirom na to, do sada nisu izricali novčane sankcije, već su djelovali korektivno i preventivno. Dodajemo i da ugostiteljski objekti šalju upite i traže pojašnjenja u vezi sa određenim nedoumicama i nejasnoćama oko prilagodbe, ali se uočava i njihovo interesovanje da poslovanje usklade za konkretnim zakonskim propisom – kazala nam je ranije Brdarić-Vranj.