U Vladi Federacije Bosne i Hercegovine, odnosno Ministarstvu za energiju, rudarstvo i industriju nastojaćemo da cijena električne energije u FBiH ostane i u narednom periodu na sadašnjem nivou, izjavio je resorni ministar Vedran Lakić.
– Kažem, nastojaćemo, s obzirom na to da je energetski sektor a naročito Elektroprivreda Bosne i Hercegovine zajedno s rudnicima trenutno možda u najizazovnijem stanju kad je riječ o kompletnom energetskom sistemu. Napominjem da je električna energija daleko najjeftinija u regionu pa i šire, što je dobro za građane i privredu, a da li će ostati na istim nivou, to ćemo nastojati – rekao je Lakić odgovarajući na jedno od novinarskih pitanja na pres-konferenciji održanoj u Sarajevu povodom dvije godine mandata aktuelnog saziva Federalne vlade.
Kazao je također da što prije treba uraditi gasne koridore – i sjeverni i južni i zapadni te na taj način dovesti građane i privredu u situaciju da imaju niže cijene energenta.
– Zašto to nije rađeno prije, neću komentarisati, ali mi moramo snažnije ići u gasifikaciju Federacije Bosne i Hercegovine – rekao je Lakić.
Rudnici? Treba pitati nekog drugog
Odgovarajući na pitanja o problematici rudnika, on kao apsolutni nonsens navodi da se sigurno deset posljednjih godina toleriše što iz rudnika ne uplaćuju doprinose.
– Zašto je na taj način rađeno, treba pitati nekog drugog. Ono što moram ponovno istaći je da su rudnici i Elektroprivreda trenutno u najizazovnijem stanju koje moramo sanirati. Mi smo u pripremi, zajedno s Poreznom upravom, da nađemo modus kako u narednom periodu rješavati dugove za doprinose, za šta kompletan rudarski sektor u Federaciji duguje više od 1,2 milijardi KM. Sramotno je da imamo takav podatak i naravno nepravedno da u nekoj situaciji javna preduzeća, u odnosu na privatna, imaju ovu privilegiju. Nastojaćemo to da u narednom periodu ispravimo. Dobar pokazatelj je što je u posljednjih godinu i po dana ojačala proizvodnja rudnika uglja u odnosu na prethodni period, a pojedini rudnici čak uspijevaju isplatiti doprinose mjesečno – rekao je Lakić.
Izrazio je nadu da će u narednom periodu biti i bolje stanje te dodao da je u pripremi zakonska regulativa koja bi olakšala u pokušaju saniranja navedenog problema.