Kao što je to slučaj i sa drugim ekipnim sportovima, tako je i fudbal imao svoje mjesto i na ovim Olimpijskim igrama koje su održane u Parizu. Takmičenje i u muškoj, i u ženskoj konkurenciji je bilo zanimljivo, a svi oni koji prate fudbal su mogli da uživaju u još jednom spektaklu nakon upravo završenog Evropskog prvenstva. Kao što je već odavno poznato, muški turnir u fudbalu podrazumijeva da na njemu učestvuju igrači do 23 godine starosti, uz mogućnost dodavanja najviše tri starija igrača. No, to nije puno promijenilo činjenicu da se fudbal s gotovo istom znatiželjom i zanimanjem pratio kao i na svim ostalim prvenstvima.
Muški turnir
Kada su u pitanju muškarci, na turniru je učestvovalo 16 reprezentacija koje su bile podijeljene u četiri grupe. Pored domaćina Francuske, tu su bile još i reprezentacije SAD-a, Novog Zelanda, Gvineje, Maroka, Argentine, Ukrajine, Iraka, Egipta, Španije, Dominikanske Republike, Uzbekistana, Japana, Paragvaja, Izraela i Malija. Interesantno je da selekcija Brazila koja je na dva prošla turnira na Olimpijskim igrama bila najbolja nije ni uspjela da se kvalificira za Pariz, pa tako nije ni bila u prilici da brani zlato.
Grupa A
U grupi igrale su selekcije Francuske, SAD-a, Novog Zelanda i Gvineje. Novi Zeland je u prvom kolu pobijedio Gvineju sa 2:1, a Francuska SAD sa 3:0. U drugom kolu je SAD uvjerljivo pobijedio Novi Zeland sa 4:1, a Francuska je pobijedila Gvineju sa 1:0. U trećem kolu Francuska je pobijedila Novi Zeland sa 3:0, a SAD je pobijedio Gvineju istim rezultatom. Nakon tri kola, Francuska je bila prva na tabeli, a SAD druga, i ove dvije reprezentacije su se plasirale u četvrtfinale.
Grupa B
U grupi B su igrali Maroko, Argentina, Irak i Ukrajina. Maroko je u derbiju grupe već u prvom kolu pobijedio Argentinu sa 2:1, a ova utakmica je bila mnogima zanimljiva za sportsko klađenje. U drugom susretu, Irak je pobijedio Ukrajinu istim rezultatom. U drugom kolu, Argentina je pobijedila Irak sa 3:1, a Ukrajina Maroko sa 2:1. U trećem kolu, Argentina je pobijedila Ukrajinu sa 2:0, a Maroko je uvjerljivo savladao Irak sa 3:0. Maroko je zahvaljujući boljem odnosu u međusobnom duelu bio prvi u ovoj grupi, dok je Argentina završila na drugom mjestu.
Grupa C
U grupi C su igrale reprezentacije Egipta, Španije, Dominikanske Republike i Uzbekistana. Španija je u prvom kolu pobijedila Uzbekistan sa 2:1, dok su Egipat i Dominikanska Republika igrali neriješeno, bez golova. U drugom kolu, Španija je pobijedila Dominikansku Republiku sa 3:1, a Egipat je bio bolji od Uzbekistana sa 1:0. U trećem kolu, Egipat je napravio iznenađenje, i pobijedio Španiju sa 2:1, a Dominikanska Republika je igrala neriješeno sa Uzbekistanom, 1:1. Egipat i Španija su se iz ove grupe plasirale dalje kao prvoplasirana i drugoplasirana ekipa.
Grupa D
U grupi D igrali su Japan, Paragvaj, Mali i Izrael. Japan je u prvom kolu veoma uvjerljivo savladao Paragvaj sa 5:0, a Mali i Izrael su igrali 1:1. U drugom kolu, Paragvaj je pobijedio Izrael sa 4:2, a Japan je pobijedio Mali sa 1:0. U trećem kolu, Japan je pobijedio i Izrael sa 1:0, a Paragvaj je bio bolji od Malija rezultatom 1:0. Japan je u ovoj grupi zauzeo prvo mjesto, a Paragvaj je bio drugi.
Španija pobednik muškog turnira
U četvrtfinalu je Francuska pobijedila Argentinu sa 1:0, Egipat je nakon penala bio bolji od Paragvaja uz rezultat 1:1 u regularnom dijelu meča, Maroko je veoma uvjerljivo savladao selekciju SAD-a sa 4:0, a Španija je sigurnom igrom pobijedila Japan sa 3:0. Domaćin Francuska je u polufinalu nakon produžetaka rezultatom 3:1 savladao Egipat, a Španija je bila bolja od Maroka rezultatom 2:1. U borbi za treće mjesto, Maroko je veoma uvjerljivo savladao Egipat sa 6:0, a u borbi za zlato, Španija je nakon produžetaka pobijedila Francusku sa 5:3, i tako potvrdila svoju fudbalsku dominaciju ove godine.
Ženski turnir
Na ženskom turniru je učestvovalo 12 reprezentacija. Pored Francuske kao domaćina, tu su bile još i selekcije Kanade, Kolumbije, Novog Zelanda, SAD-a, Njemačke, Australije, Zambije, Španije, Japana, Brazila i Nigerije. Titulu šampiona s prošlih Olimpijskih igara je branila selekcija Kanade.
Takmičenje po grupama
U grupi A, najbolja je bila selekcija Francuske. Drugo mjesto je osvojila Kanada, a treća je bila Kolumbija, i te tri reprezentacije su se plasirale u četvrtfinale. U grupi B, fudbalerke SAD-a su bile najbolje, i zauzele su prvo mjesto. Pored njih, dalje je prošla i selekcija Njemačke koja je bila druga u ovoj grupi. U grupi C, Španija je bila prva, Japan drugi, a selekcija Brazila treća.
Fudbalerke SAD-a najbolje na OI
U četvrtfinalu, fudbalerke Brazila su pobijedile fudbalerke Francuske sa 1:0. Španija je nakon penala bila bolja od Kolumbije, a Njemačka je isto poslije penala bila bolja od Kanade. Fudbalerke SAD-a su poslije produžetaka pobijedile selekciju Japana sa 1:0. U polufinalu, Brazil je pobijedio Španiju sa 4:2, a Amerikanke su još jedanput nakon produžetaka došle do pobjede, ovaj put protiv Njemica rezultatom 1:0, a i taj meč je bio idealan za klađenje uživo. Njemačka je u borbi za treće mjesto bila bolja od Španije, a reprezentativke SAD-a su minimalnim rezultatom savladale Brazilke, i tako došle do zlatne medalje.