Ponedjeljak, 2 Septembra, 2024

Euro 2024 | Fantastična finalna utakmica u Berlinu: Španija je novi prvak Europe

Španija je prvak Europe. Oni su sa 2:1 u finalu u Berlinu nadigrali Englesku. U sjajnom drugom poluvremenu vidjeli smo tri gola.

Golove za Španiju su postigli Williams i Oyarzabal, a za Engleze je strijelac bio Palmer.

Lamine Yamal, sedamnaestogodišnji krilni nogometaš, postao je najmlađi igrač jednog međunarodnog finala.

Nadmašio je Pelea, koji je 1958. godine nastupio sa 17 godina i 249 dana.

Prvo poluvrijeme

Na samom otvaranju utakmice, Španija je imala nešto veći posjed lopte, ali nije bilo pravih prilika.

U 15. minuti prva ozbiljna akcija Engleza. Walker je ubacio loptu, ali su Lavovi dobili samo korner (to je bio i jedini u prvom dijelu za Engleze, Španija je imala šest kornera, op.a.).

U 27. minuti, Fabian Ruiz je šutirao, ali je Guehi dobro reagirao i izblokirao njegov udarac.

U 43. minuti utakmice, iz teške pozicije je pokušao je Morata, ali nije uspio ugroziti gol Engleza.

Zanimljivo, prvi udarac u okvir gola smo upisali u 46. minuti prvog poluvremena. Rice je ubacio loptu, a Foden slabo šutirao direktno u dobro postavljenog Unaija Simona.

Ostalo je 0:0.

Drugo poluvrijeme

Samo što je počelo drugo poluvrijeme – 1:0 za Španiju. Na samom otvaranju drugog poluvremena uslijedila je munjevita kontra kada je Yamal uposlio Williamsa, koji sjajno pogađa za 1:0.

Akcija je krenula od Carvajala.

Bila je ovo prva prava akcija Španije na utakmici. Prvi udarac u okvir gola Španaca i odmah gol.

Nakon toga Morata je odigrao Olma, on proslijedio Yamalu, koji ulazi u kazneni prostor i izvlači se na ljevicu te šutira u suprotni kut, a Pickford jedva uspijeva skrenuti loptu u korner!

U 73. minuti 1:1. Tek što je ušao Palmer udarcem sa 20 metara neobranjivo je poslao loptu iza leđa Simona.

Palmer je u igru ušao tri minuta ranije.

Do kraja susreta, zapisali smo 82. minuti i šansu Yamala. Pucao je tačno u Pickforda.

I onda 86. minuta. Cucurella je prošao sjajno i sa lijeve strane poslao nisku loptu u sredinu, gdje se Oyarzabal provukao između Stonesa i Guehija i matirao nemoćnog Pickforda!

I nakon četiri minute produžetka – sudije je svirao kraj. Španija je prvak Europe.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.