Nova sezona skijašikih skokova počinje u novembru, skokovima u Lillehammeru, a ona će biti posljednja za legendarnog Poljaka Kamila Stocha.
Potvrdio je to Stoch još jednom danas, kada je najavio da će se oprostiti od skokova na kraju sezone.
Sezona će biti posebna po tome što će tokom nje biti održane i Olimpijske igre u Italiji, a nakon skokova na kultnoj Planici će 38-godišnji Stoch okončati karijeru.
“Ne želim biti kao Noriaki Kasai. Mislim da sam to mnogo puta jasno dao do znanja i vjerojatno svi do sada znaju da će sljedeća sezona biti moja posljednja”, rekao je Stoch u intervjuu za domaće poljske medije.
Stoch se smatra jednim od najboljih poljskih skijaških skakača svih vremena. Više je nego uspješno naslijedio nedodirljivog Adama Malysza, koji je preporodio poljske skijaške skokove i vratio ih na sportsku kartu, a u nekim postignućima ga je čak i nadmašio.
Posebno je bio uspješan na Olimpijskim igrama, osvojivši tri zlatne medalje, dok Malysz to nije uspio učiniti niti jednom.
Dva puta je Stoch bio svjetski prvak, pošto je Svjetski kup osvajao 2014. i 2018. godine, a upravo je na Planici zabilježio svoj najduži skok od 251,5 metar. To je bilo 2017. godine.
