Kako iz dana u dan raste broj slučajeva zaraženih virusom Covid19 u Krajini, na tu temu razgovarali smo sa doktorom Izetom Sulejmanovićem, specijalistom interne medicine i subspecijalistom hematologom.
Javnosti je poznato da Kantonalna bolnica dr. Irfan Ljubijankić još uvijek nema odjela Hematologije, što pacijentima oboljelih od ovih bolesti stvara mnoge probleme jer put pacijenta u Sarajevo trnovit je i dug, počev od mnogobrojne papirologije, udaljenosti, transporta itd.
Uzimajući u obzir da svakodnevno imamo sve veći broj zaraženih COVID-om te da postoje veliki problemi oko zbrinjavanja ovakvih vrsta pacijenata pogotovo onih koje moramo uputiti ka Kliničkim centrima u Sarajevu, Tuzli ili Mostaru postavlja se pitanje da li mi koji radimo ovdje u Kantonalnoj bolnici možemo da neke stvari poboljšamo. S obzirom da radim kao specijalista interne medicine i subspecijalista hematolog mogu da kažem nešto, a smatram da i imam puno pravo kada su u pitanju pacijenti sa hematološkim oboljenjima. Iz godine u godinu se ovaj broj pacijenata povećava na USK te je sve teže ovakve pacijente pravovremeno uputiti na Hematološke klinike u kliničkim centrima. Uzimajući u obzir probleme i sukobe koje ima KCUS i Opšta bolnica Sarajevo je možda najbolji pokazatelj u kakvom je stanju visoko zdravstvo. Mislim da je sad pravi trenutak da i mi odreagiramo. Kantonalna bolnica sa svojim resursima ovakvim sa kakvim raspolaže sigurno bi mogla odgovoriti ovakvom izazovu. Formiranjem Odjela za hematologiju u Kantonalnoj bolnici bi realno mnogo problema bilo riješeno. Ovdje prije svega mislim na pacijente sa hroničnim limfoprolifearativnim bolestima tipa Hodgkin i Non Hodgkin limfoma koji bi se mogli liječiti standardnim polikemoterapijskim i imunoterapijskim protokolima. Imamo prostor za brz i kvalitetan suport i odgovor drugih službi, tu prije svega mislim na Hematološko-Biohemijski Labaratorij, Službe za transfuziologiju i patološku anatomiju. Mislim da podrška Kantonalnog i Federalnog ZZO neće izostati a sigurnog sam stava da i naše Kantonalno ministarstvo nema ništa protiv ovakve ideje. Računajte na to da naši pacijenti još uvijek svaki 21 dan u ovakvim uslovima moraju odlaziti na terapiju do Sarajeva i nazad. Pacijenti koji se liječe od akutnih leukemija u pauzama liječenja se iz KC upućuju na kućno liječenje i vrlo nerijetko im je potreban suport transfuzijama krvi i ostalim pripravcima a za sve to su potrebni visoki uslovi izolacije i antisepse . Odjel interne medicine ovakav kakav jeste ne može odgovoriti adekvatno ovakvom izazovu. Možda je ovo trenutak koji trebamo iskoristiti u svoju korist a prije svega pacijenata zbog kojih smo tu. Sve navedeno bi trebalo biti valjan razlog da i mi sami napravimo nešto zbog čega ćemo biti ponosni, izjavio je dr. Izet Sulejmanović za naš portal.