Ima ovdje svakakvog ološa koji koristi strana sredstva i čini sve da oblati srpski narod i Republiku Srpsku.
Nećemo se svetiti, ali samo ćemo reći jednu stvar: nećete moći više to da radite. Zakon će biti rigorozniji nego što je bio onaj koji smo ponudili kada smo htjeli da napravimo neki kompromis. Pošto niste htjeli kompromis, sada ćete dobiti zakon koji će biti rigorozan.
Bunt gimnazijalaca
Tim je riječima – i to na pomenu žrtvama ustaškog zločina u Drakuliću – predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio vraćanje zakona o nevladinim organizacijama na dnevni red Narodne skupštine RS-a. Nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump suspendovao pomoć nevladinim organizacijama, Dodik je najavio usvajanje “zakona o tim organizacijama, koje su koristeći strana sredstva godinama blatile Srbe i Republiku Srpsku”.
Još se ova Dodikova izjava nije ni ohladila, a predsjednik Republike Srpske je okrenuo ploču i to zbog bunta banjolučkih gimnazijalaca, koje je uprava škole zaključala da se ne bi pridružili skupu podrške studentskim protestima u Srbiji, a koji je održan u kampusu Univerziteta u Banjoj Luci.
I prethodni nacrt je sasvim dovoljno rigorozan, tako da ne možemo ni da zamislimo šta će novi da donese, kaže Žolja
- Republika Srpska je slobodno društvo i nedopustive su bilo kakve zabrane izražavanja mišljenja i slobode kretanja. To je garantovano Ustavom svim građanima Srpske i kao predsjednik Republike uvijek ću biti na strani onih kojima je to pravo ugroženo, napisao je Dodik na društvenoj mreži X.
U maju prošle godine, kada se cijeli briselski aparat sručio na vlasti RS-a zbog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, koji se u narodu već udomaćio kao akt za kontrolu strane agenture, on je neposredno pred raspravu povučen sa dnevnog reda parlamenta Republike Srpske.
- I prethodni nacrt je sasvim dovoljno rigorozan, tako da ne možemo ni da zamislimo šta će novi da donese. U najmanju ruku, biće dosta birokratije prema Ministarstvu pravde i najave kontrole, ali to je lakši dio priče. Teži dio priče su vanredne inspekcije, kao i to da svaki građanin može da vas prijavi, a znamo kakvo je raspoloženje građana, kazao je Aleksandar Žolja iz nevladine organizacije Helsinški parlament građana Banja Luka.
Zakon koji je prošle godine povučen predviđa poseban registar za nevladine organizacije, slanje posebnih izvještaja o radu, kao i mogućnost zabrane rada ukoliko se utvrdi da postoji političko djelovanje koje je u suprotnosti sa Ustavom RS-a. Advokat Aleksandar Jokić smatra kako novi zakon ne može biti rigorozniji od prethodnog, jer je i prethodni bio isuviše rigorozan i nedorečen.
- Od označavanja svih publikacija kao publikacija agenata stranog uticaja, spiskova ovih organizacija, preko dvostrukog finansijskog izvještavanja, do zabrana bavljenja djelatnostima u vezi sa politikom i javnim interesom – sve to je već bilo u ranijem tekstu, uz mogućnost brisanja iz registra po odluci ministra, bez posebnog postupka. Jedino još da se propišu višemilionske novčane kazne, oduzimanje državljanstva i deportacije članova udruženja. To bi bilo rigoroznije, kazao je Jokić.
Korak unazad
Na usvajanje zakona su još prošle godine upozoravali svi međunarodni predstavnici u Bosni i Hercegovini, od ambasada do OHR-a. Sada je reagovala Delegacija EU u BiH, u kojoj kažu da bi donošenje zakona koji ograničava rad nevladinog sektora bio veliki korak unazad za osnovne slobode i evropski put. Bio bi u suprotnosti sa prioritetima navedenim u Mišljenju Evropske komisije za BiH.
I prethodni nacrt je sasvim dovoljno rigorozan, tako da ne možemo ni da zamislimo šta će novi da donese, kaže Žolja
- Organizacije civilnog društva igraju ključnu ulogu u demokratskim društvima, uključujući pozivanje izabranih zvaničnika na odgovornost, borbu protiv korupcije, jačanje vladavine prava, povećanje svijesti o životnoj sredini i zalaganje za prava žena, rekli su, između ostalog, iz Delegacije EU u BiH.
Sa druge strane, upravo je vlast u Republici Srpskoj – i to na svim nivoima – najviše koristila “strane pare”, pogotovo novac koji je stizao od USAID-a. Tako je 2019. godine USAID finansirao košarkaški kamp Laktaši 2019, koji je organizovao Košarkaški klub Igokea. Takođe, USAID je kroz projekte podržao rad brojnih načelnika i gradonačelnika iz SNSD-a.
- USAID je u proteklim godinama dao ozbiljan novac Republici Srpskoj i mi smo zahvalni za pomoć koja je do sada pružena, rekao je u januaru 2022. godine Milorad Dodik nakon sastanka sa tadašnjom administratorkom USAID-a Samanthom Power u Banjoj Luci.