Planinarsko društvo “Visočica” iz Sarajeva obavijestilo je da je njihov mladi član Fatih Subašić (11), jutros u 06:47 sati po lokalnom vremenu uspješno popeo na najviši vrh Republike Turske – planinu Ararat.
Planina Ararat je visoka 5.137 metara. Ekspedicija je realizovana krajem jula 2025. godine, a uspon na najviši vrh Ararata zahtijevao je visinsku aklimatizaciju, izuzetnu fizičku kondiciju, mentalnu čvrstinu i visok stepen discipline.
Fatih je, uz podršku svog oca i tima, savladao sve izazove ovog zahtjevnog uspona. Tokom ekspedicije, Fatih je pokazao izuzetnu spremnost i istrajnost, čime je postao treći najmlađi planinar u svijetu koji je popeo ovaj izazovni vrh.
“Naš Fatih aktivni je član Planinarskog društva ‘Visočica’. U pripremama za ovaj podvig ključnu ulogu imao je njegov otac, Nihad Subašić – iskusni planinar i dugogodišnji član društva, čije su znanje, iskustvo i posvećenost bili od presudnog značaja za uspjeh ekspedicije”, naveli su iz planinarskog društva “Visočica”.
Planinarsko društvo “Visočica” ističe da ovaj podvig nadilazi granice sportskog uspjeha, jer šalje snažnu poruku o važnosti zdravog i aktivnog djetinjstva, ljubavi prema prirodi i hrabrosti mladih da se suoče s izazovima.
“Fatihov uspjeh predstavlja izvor ponosa za naše društvo i Bosnu i Hercegovinu, te motivaciju za mnoge mlade da slijede njegov primjer. Zahvaljujemo se svim članovima društva, vodičima i porodici Subašić na ukazanom povjerenju i podršci u realizaciji ove ekspedicije”, poručili su te čestitali Fatihu na uspjehu.