Građani već 11 godina plaćaju punu cijenu izdavanja lične karte – 18 KM, iako ovaj dokument ne sadržava ono što ta cijena uključuje, upozorio je direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEA) Almir Badnjević u razgovoru za “Dnevni avaz“.
Promijeniti Pravilnik
Nakon što Vijeće ministara BiH nije usvojilo odluku o visini naknade za izdavanje kvalificirane potvrde kojom bi se omogućilo da građani na ličnoj karti imaju besplatan elektronski potpis, IDDEA je uputila inicijativu Ministarstvu civilnih poslova BiH da se promijeni Pravilnik o ličnoj karti i smanji cijena lične karte, s obzirom na to da ona neće sadržavati elektronski potpis građana.
Badnjević podsjeća da je to obaveza iz Zakona o ličnoj karti građana BiH još iz 2013. godine.
– U kvalificiranoj potvrdi nalaze se podaci propisani Zakonom o elektronskom potpisu BiH i propisima donesenim na osnovu tog zakona. IDDEEA je od 15. aprila 2022. godine registrirana kao certificirano tijelo za izdavanje kvalificiranih elektronskih potvrda, u skladu sa Zakonom o elektronskom potpisu BiH i podzakonskim aktima. U proteklom periodu poduzeli smo niz aktivnosti kako bi lična karta koja se izdaje državljanima BiH, postala funkcionalna u elektronskom smislu, kroz funkcionalnosti memorijskog elementa koji treba da sadrži certifikate za digitalno predstavljanje i kvalificiranu elektronsku potvrdu, to jest e-potpis – kaže Badnjević.
U skladu s Pravilnikom o cijeni ličnih dokumenata, naknadu za kvalificirane potvrde koje omogućavaju upotrebu sigurnog elektronskog potpisa potrebno je utvrditi posebnom odlukom, za koju je Agencija pribavila potrebna mišljenja od Ministarstva finansija i trezora BiH, Ureda za zakonodavstvo i resornog Ministarstva civilnih poslova BiH. Međutim, Vijeće ministara BiH nije usvojilo odluku na osnovu koje bi se elektronski potpis na ličnoj karti izdavao besplatno.
Strateška opredjeljenja
– Neusvajanjem odluke dovedena su u pitanje sva strateška opredjeljenja, puna implementacija Zakona o ličnoj karti državljana BiH, funkcionalnost i sadržaj elektronskog memorijskog elementa lične karte, kao i ulaganja u unapređenje ličnih dokumenata – istakao je Badnjević.
U međuvremenu, IDDEA je, putem pet regionalnih centara, građanima omogućila alternativni način dobivanja digitalnog potpisa, popunjavanjem aplikacije i potpisivanjem ugovora.
Brže i efikasnije
BiH zaostaje za zemljama u okruženju koje su svojim građanima omogućile digitalno predstavljanje i potpisivanje putem lične karte i razvile brojne e-servise koji se mogu koristiti uz predstavljanje lične karte.
Iako je od uvođenja elektronske lične karte prošlo skoro 12 godina, građanima BiH nije osigurano da je koriste kao sredstvo za brže i efikasnije korištenje usluga javne uprave, kroz digitalno predstavljanje i digitalno potpisivanje.