Srijeda, 18 Septembra, 2024

Dijaspora nikad nije štedjela na domovini: Evo koliko se novca slilo u BiH za tri mjeseca

Bez faktora podrške dijaspore nemoguće je razumjeti kako se rješavaju egzistencijalna pitanja u Bosni i Hercegovini.

Rast doznaka iz inostranstva bilježi se godinama unazad u Bosni i Hercegovini, a isti trend nastavljen je i u prvom kvartalu ove godine.

Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine, ukupni tekući transferi u prvom kvartalu 2024. godine iznosili su 1,20 milijardi KM, od čega se 857,6 miliona KM odnosi na personalne transfere, odnosno novčane doznake iz inostranstva.

– Preostalih 343,5 miliona KM na ostale tekuće transfere, od čega na penzije iz inostranstva 316,7 miliona KM – istakli su iz Centralne banke BiH za “Nezavisne novine”.

Poredeći sa prvim kvartalom 2022. godine kada su novčane doznake iz inostranstva u prvom kvartalu iznosile 742,18 miliona KM i prvim kvartalom 2023. godine kada su iznosile 793,58 miliona maraka, može se zaključiti da je u prva tri mjeseca ove godine dijaspora poslala više novca u BiH.

Kada je riječ odakle najviše novca pristiže u Bosnu i Hercegovinu, iz Centralne banke BiH ističu da ne raspolažu tim podacima, jer još nema zvanične procjene istih po zemljama.

– Može se reći da uglavnom dolaze iz zemalja zapadne Evrope, Skandinavije i Sjeverne Amerike, gdje je bh. dijaspora najprisutnija – objašnjavaju iz Centralne banke BiH.

Navedene brojke, prema mišljenju ekonomiste Admira Čavalića, vjerovatno su rezultat činjenice da se povećava broj predstavnika dijaspore Bosne i Hercegovine.

– Također, raste njihova ekonomska moć. Ono što je bitno navesti jeste da su ovo formalni podaci, dok je procjena da postoji i značajan broj neevidentiranih, neformalnih transfera. Svejedno, doznake i neformalni transferi, ne samo da povećavaju životni standard i potrošačku moć naših građana, već i čuvaju socijalni mir u Bosni i Hercegovini – kaže Čavalić.

Dijaspora nikad nije štedjela na domovini: Evo koliko se novca slilo u BiH za tri mjeseca

Kako ističe, bez faktora podrške dijaspore nemoguće je razumjeti kako se rješavaju egzistencijalna pitanja u Bosni i Hercegovini.

Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” iz Mostara, ističe da je novac koji dolazi iz inostranstva značajan.

– Mi nemamo baš detaljno ko sve uplaćuje taj novac i kome ide, ali pretpostavljam da naši ljudi iz dijaspore pomažu svojim obiteljima da nešto investiraju, da nešto kupuju… I naravno da je to značajna svota. Bez te svote bilo bi sigurno sve drugačije u Bosni i Hercegovini – kaže Bago.

Da će novac iz inostranstva biti i dalje značajan građanima u BiH je zasigurno, jer prema riječima Bage, nade za smanjenje cijena i pojeftinjenja nema.

Podsjećamo, prema podacima Centralne banke BiH, u zemlju se prošle godine slilo čak 3,79 milijardi maraka po osnovu novčanih doznaka, odnosno personalnih transfera, te su tako bile veće za 203 miliona u odnosu na 2022. godinu.

Takođe, ostali tekući transferi u 2023. godini iznosili su 1,48 milijardi KM, od čega se najveći dio, u iznosu od 1,36 milijardi KM, odnosio na penzije iz inostranstva.

Kako je ranije isticano, u budućnosti bi doznake iz inostranstva mogle biti i veće jer je stalno prisutan odlazak stanovništva u inostranstvo, a prije svega zemlje Evropske unije.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE