U trenutku kada je javljeno da je u jednom cetinjskom kafiću došlo do pucnjave i da ima nekoliko ranjenih, u gradu je bilo najviše devet policajaca.
Policija tvrdi da je dobila pogrešnu dojavu, što je najvjerovatnije omogućilo ubici da za pola sata ubije 12. sugrađana pištoljem bez dozvole.
Kada je prekjučer u 17.26 došlo do pucnjave policiji u jednom kafiću na Cetinju, angažovane su tri policijske patrole, operativni inspektor, dežurni i dežurni, rekao je v.d. Uprave policije Lazar Šćepanović.
To znači da je u gradu bilo najviše devet policajaca, pod pretpostavkom da su dvojica bila u patroli, što ponekad nije slučaj. Šćepanović je rekao da je planirano da pojačanje na Cetinje stigne od 18 časova, ali je to dogovoreno prije tragedije.
On je naveo hronološki slijed zločina u kojem je ubijeno 12 Cetinjana, a četiri teško ranjena, i to za nešto više od 30 minuta, od 17.21 do 17.57 sati.
Hronologija masakra
Masakr je započeo 45-godišnji Aco Martinović u kafiću Velestovo. Do 17:24 ubio je Branislava Mudrešu (60), Radomira Markovića (70), Miloša Martinovića (39) i Mirka Vuletića (45), a ranio trojicu: MV (1984), AM (1983) i DK (1985).
Policija je u 17:26 zaprimila dojavu o pucnjavi, ali je zbog nepotpunih informacija uputila patrole na pogrešnu lokaciju, u mjesto Bajice. Kada su stigli, ubica je već bio u naselju Humci.
Martinović se parkirao ispred kuće svojih kumova Martinovića, gdje je ubio Jošu Otaševića (55) i ranio suprugu jednog od braće Martinović, koja je uspjela pobjeći sa djetetom. Potom je u roditeljskoj kući braće Martinović ubio njihove roditelje Radovana (70) i Radmilu Martinović (63).
Najmlađe žrtve i nastavak masakra
Policija je u 17:39 stigla u kafić Velestovo, a šest minuta kasnije prijavljeno je ubistvo u naselju Humci. Minut kasnije javljeno je da su ubijena dva dječaka: devetogodišnji Vukan i četrnaestogodišnji Jovan Vuletić. Ubica je potom otišao u kuću svoje sestre Zorice Vuletić (42) i ubio je. Policija je dojavu o ovom zločinu zaprimila u 17:53. Nakon toga je u njihovoj kući ubio Draganu Drašković (1973), suprugu svog prijatelja.
Reakcija policije
Policija je mobilisala specijalne jedinice koje su na Cetinje stigle u 18:22. Pripadnici elitnih jedinica pretraživali su napuštene objekte i kuću koju koristi ubica, dok su na gradskim i regionalnim putevima postavljene blokade. Šćepanović je rekao da je prioritet da se obezbijedi bezbjednost građana dok se ubica ne stavi pod kontrolu.
Policija nije objavila motiv višestrukog ubistva, ali je potvrđeno da je masakru prethodio verbalni sukob u kafiću. Martinović je izašao iz kafića, vratio se naoružan i krenuo u krvavi pohod.
Za manje od pola sata ubio je 12 ljudi, među kojima dvoje djece, a četiri ranio. Šćepanović je zahvalio građanima na podršci, posebno rođacima ubice, koji su pomogli da se on locira. Tragedija je otvorila pitanja o propisima, procedurama i opremljenosti policije, ukazujući na potrebu hitnih reformi sistema bezbjednosti.