Četvrtak, 23 Januara, 2025

Braco Kendić, privrednik iz Velike Kladuše: Minimalna plata treba biti 1.500 KM – “I to je malo!”

Povodom aktuelne rasprave o povećanju minimalne plate na 1.000 KM, oglasio se Braco Kendić, vlasnik firme “Kendić Gradnja” iz Velike Kladuše, ističući da je predloženi iznos nedovoljan. Kendić je putem društvenih mreža podijelio svoj stav da bi minimalna plata trebala biti najmanje 1.500 KM, uz obrazloženje da trenutni troškovi života radnicima ne omogućavaju dostojanstven život.

Njegovu izjavu prenosimo u cijelosti:

“Kada vidim proteste u Sarajevu, psovke i žvižduke, sram me što sam poslodavac. Kao vlasnik male firme, smatram da minimalna plata treba biti 1.500 KM. To bi značajno poboljšalo životni standard radnika. Plata od 1.000 KM jedva pokriva osnovne potrebe, a ne ostavlja prostora za štednju, odmore ili ulaganja u budućnost.”

Kendić je naglasio važnost jednakosti i boljih uvjeta za radnike:

“Radnici zaslužuju da uživaju u životu, da odu s porodicom na more ili planinu, i da voze pristojna vozila – barem pola od onoga što mi, poslodavci, imamo. Zadovoljni radnici su produktivniji i motiviraniji, što koristi i poslodavcima.”

Posebnu pažnju skrenuo je na problem niskih penzija, uz prijedlog povećanja doprinosa:

“Ako radnicima doprinosi iznose 500 KM, kako će imati penzije veće od toga? Povećanje doprinosa na 750 KM može značiti adekvatnije penzije, ali uz to treba podići minimalne plate na 1.500 KM. Trenutni iznos nije dostatan s obzirom na troškove života.”

Kendić je istakao i važnost pravedne dnevnice:

“Minimalna plata od 1.500 KM znači oko 60 KM dnevno za 25 radnih dana u mjesecu. Čak i tada, radnici često troše značajan dio na obroke, gorivo i druge troškove, pa im ostaje tek 40 KM dnevno. S platom od 1.000 KM, radnici zarađuju manje nego da prodaju pečurke.”

Njegov stav odjeknuo je kao pozitivan primjer društveno odgovornog privrednika koji prepoznaje značaj pravedne raspodjele i unapređenja kvalitete života radnika. Poruka Braca Kendića dodatno naglašava važnost povećanja minimalne plate kao ključnog koraka prema društvenoj pravdi i održivom razvoju.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE