Posao u inostranstvu, posebno u Sloveniji i Njemačkoj, u prvih devet mjeseci ove godine pronašlo je 10.119 radnika iz Bosne i Hercegovine putem Agencije za rad i zapošljavanje BiH. Od tog broja, čak 9.934 radne dozvole izdane su za rad u Sloveniji, dok su u Njemačkoj posao pronašla 185 medicinska radnika.
Slovenija se suočava s visokim potrebama za radnicima u građevinskom sektoru, gdje su vozači, varioci, zidari, građevinski radnici, fasaderi i bravari najtraženiji profili. S druge strane, u Njemačku odlaze uglavnom medicinski radnici sa završenom četvorogodišnjom srednjom školom, posebno oni koji se specijaliziraju za opštu i pedijatrijsku njegu.
U odnosu na prošlu godinu, broj zaposlenih preko Agencije bilježi blagi pad. Prošle godine je tako u Sloveniji zaposleno 9.622 radnika, dok je u Njemačkoj zaposleno 345 medicinskih radnika.
Odlazak kvalifikovanih radnika, posebno iz oblasti zdravstva, ozbiljno ugrožava domaći zdravstveni sistem. Iskusni kadrovi iz 60-ih i 70-ih godina, koji su dugo nosili zdravstveni sektor, odlaze u penziju, a mladi profesionalci često se odlučuju na odlazak u inostranstvo. Tako dolazi do ozbiljnog deficita iskusnog kadra, što predstavlja ogroman gubitak za zdravstveni sistem.
Na ovo je već upućeno mnoštvo inicijativa prema nadležnim institucijama u nadi da će se situacija popraviti. Kako bi se zaustavio odlazak radnika, sugeriše se povećanje plata i priznavanje fakultetskih diploma, s ciljem poboljšanja uslova rada.
Nedostatak radne snage postaje ozbiljan problem, jer iako se dijelom nadoknađuje stranim radnicima, postupci za izdavanje radnih dozvola su složeni i spori. U ovoj godini ukupno je izdano 4.500 radnih dozvola za strance, što nije ni približno dovoljno da nadoknadi odlazak 10.000 domaćih radnika.
Evropske zemlje, a naročito Njemačka i Slovenija, pokazuju veliki interes za bh. radnicima zbog njihovog visokog kvaliteta rada, smatrajući ih konkurentnijima u odnosu na radnike iz dalekih zemalja poput Indije ili Nepala.