Stevandić je istakao da su tri razloga zbog kojih je sporan način donošenja, ali i tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Završeno je zasjedanje Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) usvajanjem razmotrenih tačaka dnevnog reda. Devetu redovnu sjednicu obilježilo je usvajanje “Protesta protiv kršenja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i opšteg međunarodnog prava”.
Predsjednik NSRS Nenad Stevandić izjavio je kako je 65 glasova “za” dokument koji je upućen Generalnoj skupštini znak da se radi o jednoglasnoj odluci po kojoj se u Banjaluci neće prihvatiti rezultati zasnovani na ucjenama, prenosi N1.
– Sve zemlje koje krše međunarodno pravo to rade jer su ucijenjene ili jer im je obećano nešto za to, rekao je on ističući da rezolucija o kojoj raspravlja Generalna skupština Ujedinjenih nacija neće izdržati sud vremena.
Tri Stevandićeva “razloga”
Stevandić je istakao da su tri razloga zbog kojih je sporan način donošenja, ali i tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
– Prvi pravne prirode jer BiH ima Ustav koji je rezultat međunarodnog ugovora koji je prihvaćen sa svim aneksima. U tom ugovoru piše da se ne mogu donositi odluke bez saglasnosti entiteta i naroda. Ova odluka koja stoji iza rezolucije nema pečat RS, ni BiH čak ni FBiH i ona je samim tim nelegitimna. Drugi razlog je moralni aspekt sadržan u činjenici da se nije pojavila rezolucija o pomirenju koja ima za cilj da sve narode pomiri, nego je data prednost nemoralnom aktu podmićivanja. Treća je naučna, naučna istina kažu, a iznijeli su je najveći stručnjaci za masovne zločine, koji su rekli da ona sa naučnog stanovišta ne može biti tretirana kao rezolucija o genocidu, rekao je Stevandić.
On je istakao da vjeruje da dokument koji je usvojila NSRS, a koji je već danas stigao do dvije trećine zemalja u Generalnoj skupštini, može problematizovati cijelo pitanje i dovesti do toga da dk glasanja ne dođe.
– Mnoge zemlje su pozdravile stav NSRS kao sjajan pravni akt, dodao je ocjenjujući da se iz Sarajeva vodi medijska histerija koja neće ishodovati ukidanje Republike Srpske.
– Mogu samo da kažem staru narodnu, ‘ko se mača lati od mača će i poginuti’ ko se i ovakve rezolucije na silu lati od nje bi mogao i da strada, nastavio je.
Odgovarajući na pitanje u kojem djelu rezolucije se pominje kolektivna odgovornost Stevandić je priznao da toga u rezoluciji nema, ali da nema ni pojedinačbe odgovornosti o kojoj govore presude.
“Rezolucija uvijek ima kolektivni karakter. To licemjerno podmetanje da se skine taj žig kolektiviteta potpuno demaskira i razobličava namjere i kreatora i sponzora i kosponzora”, zaključio je.
Tweet Share