Robert Valdec je novinarsku karijeru započeo 1994. godine tokom koje je bio prepoznatljiv po izvještavanju sa kriznih žarišta i svjetskih ratišta pri čemu je uređivao i vodio emisiju Istraga na Novoj TV.
Valdec je u aprilu doživio težak infarkt nakon čega je pao u komu, a bio je hospitaliziran u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju u Krapinskim Toplicama
Robert Valdec započeo je svoju novinarsku karijeru 1994. godine u Večernjem listu, gdje je radio kao reporter i ratni izvještač.
Nakon rata posvetio se istraživačkom novinarstvu od čega se izdvaja njegov angažman u emisiji Istraga čiji je bio autor i voditelj.
Migrantska kriza, organizirani kriminal, ratni zločini i terorizam samo se neke od tema njegovih priloga po kojima je bio karakterističan Valdecov stil istraživačkog novinarstva.