Nedavni slučaj zaraze brucelozom muznih grla u Sanskom Mostu, nad kojima je izvršena eutanazija i propisni ukop, bio je povod da detaljnije ispitamo stanje u Unsko-sanskom kantonu kada je riječ o ovoj zaraznoj bolesti koja napada stoku, a može biti opasna i po ljudsko zdravlje. Struka ističe da trenutno nema razloga za zabrinutost, ali da je neophodno kontinuirano provoditi sve mjere zaštite i prevencije.
SANSKI MOST, 22. jula – Bruceloza je, kako navode iz Veterinarskog zavoda Bihać, uobičajena pojava u našem okruženju – naša stvarnost s kojom treba znati živjeti i držati je pod kontrolom. To podrazumijeva stalni nadzor, redovne kontrole i odgovornost svih aktera, od farmera do nadležnih institucija.Bihać tourism
U posljednjih nekoliko godina, slučajevi zaraze brucelozom u Sanskom Mostu i Ključu nisu zabilježeni, dok je ove godine, na uzorku od 1786 pregledanih goveda u Sanskom Mostu, njih 15 bilo pozitivno. U Ključu je zaraženo 5 grla.
Također se navodi da postoji sumnja na nekontrolisan prelazak životinja iz jedne oblasti u drugu, ili da su pojedini vlasnici farmi uvezli zaražene životinje bez prethodne dijagnostike. Ipak, uprkos ozbiljnosti situacije, stručnjaci naglašavaju da nema mjesta panici. U Sanskom Mostu situacija je pod kontrolom.
U Kantonalnoj bolnici u Bihaću godišnje se registrira oko 50 slučajeva zaraze brucelozom, osim 2007. godine kada je proglašena epidemija. Liječenje bruceloze može trajati više od šest mjeseci jer se radi o sistemskoj bolesti koja može zahvatiti sve organe. Trenutno se na odjelu nalazi dvoje djece i četvero odraslih pacijenata.
Širenje bolesti moguće je spriječiti provođenjem mjera kao što su redovno testiranje, izolacija i uklanjanje zaraženih životinja, kontrola i obrada mlijeka i mesa, te edukacija farmera i stanovništva. Slučaj u Sanskom Mostu još jednom je podsjetio na važnost funkcionalnog veterinarskog sistema. Bolest je za sada lokalizirana, a nadležne službe prate situaciju i poduzimaju sve potrebne mjere.