Upravo zbog toga, naglašavaju važnost rane detekcije problema i pravovremene stručne pomoći, pri čemu roditelji igraju ključnu ulogu, piše BHRT.
Ekipa BHRT-a posjetila je novootvoreni Centar za majku i dijete – rani rast i razvoj u Banjoj Luci, koji djeluje uz podršku Europske unije. Ovaj centar je dio šire inicijative, kroz koju je EU osigurala 7,2 miliona eura za otvaranje ukupno pet ovakvih ustanova u BiH.
Svetlana Vidović, majka troipogodišnjeg dječaka, redovno dolazi na logopedske tretmane zbog problema u govoru. Nakon svega četiri mjeseca, promjene su itekako vidljive.
“Napredak je ogroman. Pokazuje mi stvari, govori mi… Nadam se da će do četvrte godine govoriti sasvim pravilno, u skladu sa svojim uzrastom”, kaže Vidović.
Potražnja za ovim uslugama raste. U banjalučkom Centru, tim koji čine psiholog, defektolog i logoped, za manje od mjesec dana pregledao je više od 250 mališana.
“Kada pedijatar uoči razvojna odstupanja, roditelji se naručuju i dijete dolazi na stručnu procjenu. Na osnovu toga se formira individualni plan tretmana”, pojašnjava glavna medicinska sestra Gordana Vučić.
Najčešći problemi koje stručnjaci susreću su poremećaji pažnje, govorno-jezičke poteškoće, te poremećaji iz autističnog spektra.
Defektologinja Aleksandra Milanović ističe da djeca koja su od najranije dobi izložena ekranima često usvajaju govor na stranom jeziku, najčešće engleskom, dok im pažnja i koncentracija ostaju oslabljene.
“U tom uzrastu, djeca bi trebala da uče kroz igru, socijalnu interakciju i govor. Prekomjerna izloženost ekranima to ozbiljno remeti.”
Dječija psihologinja Ivana Šargić naglašava da je rana intervencija presudna jer se mozak najintenzivnije razvija upravo u prvih pet godina života.
Usluge Centra realizuju se kroz saradnju sektora zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite, a u potpunosti su usklađene sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti RS-a.
“Naša misija je da se djeca, čim se uoče bilo kakva odstupanja u razvoju, odmah uključe u tretman”, ističe Ranka Kalinić, načelnica Centra.
Pored centra u Banjoj Luci, već su otvoreni centri u Vogošći i Saraj Polju tokom 2024. godine, dok su novi planirani za Prijedor, Bijeljinu i Doboj.
Zamjenica predstavnika UNICEF-a u BiH, Aleksandra Ilmer, podsjetila je na značaj ovih ulaganja:
“Istraživanja pokazuju da kvalitetna briga u ranom djetinjstvu vodi ka zdravijem životu, boljim obrazovnim rezultatima i snažnijem društvu. U RS-u, svaki 1 KM uložen u rani razvoj može donijeti do 4 KM koristi. Nasuprot tome, izostanak ulaganja može koštati i do 103 miliona KM.”
Roditeljima se upućuje jasan apel: ako primijete da dijete ne reaguje na ime, izbjegava kontakt očima, ne pokazuje interes za igru ili do 15. mjeseca ne izgovara riječi – ne čekajte. Obratite se stručnjacima na vrijeme. Rana pomoć može napraviti veliku razliku.