Kada je riječ o liječenju, osim antibiotika je dobio preporuku i da uzme neke lijekove za obnovu jetre jer ova infekcija pokazuje visoke jetrene enzime
Već nekoliko slučajeva leptospiroze je prijavljeno u Sarajevu, tačnije na području općine Novi Grad, a o tome će se zvanično danas oglasiti i Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Leptospiroza (lat. leptospirosis) je akutna do hronična, često klinički neprepoznata zarazna bolest mnogih vrsta toplokrvnih životinja, ali i čovjeka, i pripada najproširenijim i vrlo opasnim zoonozama (ponekad s letalnim završetkom).
Klixu se javio jedan od pacijenata koji je zaražen ovom infekcijom čiji identitet je poznat redakciji.
Kako nam je rekao, sve je počelo sa bolovima u stomaku i temperaturom koja se javila isti dan. Iznosila je između 37 i 38,8 stepeni te je trajala danima. “Nije se mogla sniziti nikakvim tabletama”, rekao nam je on.
Pacijent se tada javio doktorici koja mu je propisala antibiotike te je navela da se radi o bakteriji jer su dobili potvrdu sa Infektivne klinike Kliničkog centra u Sarajevu.
Tek četvrti dan je došlo do perioda kada se temperature snizila, a deveti dan se njegova zdravstvena situacija normalizovala.
Još jedan od simptoma koje je primijetio je stalna glavobolja.
Kada je riječ o liječenju, osim antibiotika je dobio preporuku i da uzme neke lijekove za obnovu jetre jer ova infekcija pokazuje visoke jetrene enzime.
Ranije je doktorica Riada Blažević, specijalist urgentne medicine za Klix.ba pojasnila da su simptomi povišena temperatura, neobjašnjiva slabost, proljev, povraćanje, a sve što traje duže od tri dana zahtjeva odlazak ljekaru.
Prevencija je najbolja preporuka, tačnije higijena ne samo kućnog prostora, već zatvorenih prostora, kontejnera, adekvatno čišćenje hrane, voće, povrća…
Kako se čovjek može zaraziti?
Ljudi se mogu zaraziti putem direktnog kontakta s inficiranim životinjskim urinom ili tkivom (najčešće glodavaca, svinja, pasa i divljih životinja) ili indirektno, kontaktom s inficiranom vodom, tlom, hranom i predmetima ili kupanjem u stajaćim vodama.
Uobičajeno ulazno mjesto je oštećena koža, ranice ili izložene sluznice (očiju, nosa, usne šupljine). Leptospiroza se smatra i profesionalnom bolešću npr. veterinara, ribolovaca, lovaca, mesara, stočara, šumskih radnika, rudara zbog kontakta sa životinjama koje najčešće obolijevaju, ali javlja se i u urbanoj populaciji – u športaša, rekreativaca, vojnika i putnika na međunarodnim destinacijama.