“Dok drveće mijenja boje od sjevera prema jugu, oprašivanje počinje na jugu i ide ka sjeveru.
Iako prvi zraci sunca tek počinju da se pojavljuju, sezona proljećnih alergija već divlja kod svih koji pate od kijanja i otežanog disanja uslijed polena. Već u martu su počele prve tegobe, a stručnjaci sumnjaju da će se najgori talas polena tek obrušiti kada izađemo iz ovog kišnog perioda. Stoga je pravo vrijeme za podsjećanje na to kako da ublažite alergijske simptome.
Proljećna sezona alergija obično prati porast temperatura, što objašnjava doktor Leonard Bielori, profesor alergije, imunologije i oftalmologije na Hackensack Meridian School of Medicine u Nju Džersiju.
“Dok drveće mijenja boje od sjevera prema jugu, oprašivanje počinje na jugu i ide ka sjeveru.” Ovo se dešava jer toplota i svjetlost govore drveću da je vrijeme za razmnožavanje, što dovodi do otpuštanja ogromnih količina sitnih čestica polena u vazduh, koje vjetar raspršuje na velike distance.
Ako ste među onima koji pate od sezonskih alergija (koje pogađaju oko četvrtinu odraslih), vaš imunološki sistem prepoznaje polen kao prijetnju, što izaziva reakciju koja može dovesti do simptoma kao što su: svrab u očima, kijanje, curenje nosa i slično.
Uzroci alergija su mnogi, ali veliki krivac za ovo su klimatske promjene. Više prosječne temperature širom svijeta i kod nas produžavaju sezonu rasta, što znači da drveće počinje da otpušta polen ranije i duže, kaže doktor Oler. Dodatno, povećanje temperature proširuje odgovarajuće stanište za određene vrste drveća, koja sada mogu da rastu u predjelima gdje ranije nisu mogla, čime se uvode novi poleni koji izazivaju alergije.
Takođe, emisije ugljen-dioksida, koje su glavni uzročnik klimatskih promjena, omogućavaju biljkama da rastu brže i luče više polena, što samo pogoršava situaciju. Primjera radi, prema jednoj studiji iz 2023. godine, predviđa se da će dužina sezone polena u SAD-u do kraja ovog vijeka rasti za nekoliko nedjelja, a količina polena u vazduhu može porasti za čak 200 odsto.
1. Smanjite izloženost polenu u svom tijelu i domu
Doktor Bielori savjetuje da što manje izlazite napolje, naročito kada je broj polena visok. Međutim, nije uvijek moguće ostati zatvoren u domu tokom cijele sezone.
Zato postoji mnogo načina kako da smanjite izloženost polenu, a da ne morate postati “hermit”. Evo nekoliko savjeta:
– Nosite masku dok radite u vrtu ili kosite travu.
– Nakon što se vratite iz spoljnog prostora, obavezno se istuširajte i operite kosu.
– Izbjegavajte sušenje veša napolju.
– Držite prozore zatvorene.
– Koristite visokoefikasne filtere za vazduh (HEPA)
2. Koristite fiziološki sprej za nos ili ispiranje nosa
S obzirom na to da polen najviše pogađa naše nosne šupljine, dobro je koristiti fiziološki sprej ili druge sprejeve za ispiranje nosa, čime ćete eliminisati iritante koji ulaze u nosnu duplju, kao što je polen.
3. Iskoristite najefikasnije lijekove za alergije bez recepta
Postoje dva osnovna tipa lijekova koji se često koriste za ublažavanje simptoma alergije: oralni antihistaminici i nazalni kortikosteroidi. Iako oba tipa mogu biti efikasna, važno je da ne očekujete trenutne rezultate, jer je potrebno vrijeme da počnu da djeluju i da akumuliraju u vašem organizmu. Za ovo se obavezno konsultujte i sarađujte sa svojim ljekarom.