U Banjoj Luci, na prvi pogled, doživjeli smo još jednu od onih ceremonija koje zvuče kao običan politički skup.
Međutim, iza podizanja zastava ispred Palate Republike Srpske, gdje su se okupili predsjednici Srbije i entiteta RS, Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, krije se mnogo ozbiljniji udar na samu osnovu BiH kao države. Ovaj događaj, označen kao zajedničko obilježavanje Dana državnosti Republike Srpske i Dana državnosti Srbije, nije samo obična svečanost – to je direktan politički izazov BiH, prepun simbolike koja ponovo baca sjenku na suverenitet i integritet zemlje.
Naime, Republike Srpska nije država, ni prema zakonu Bosne i Hercegovine ni prema međunarodnim normama. Dakle, nemoguće je da ta tvorevina ima svoj Dan državnosti. No, što to znači za Aleksandra Vučića, koji je, uz podršku Dodika, podigao ovaj politički projekt na razinu „zajedničke proslave“, pozivajući na, kako on voli reći, „srpsko jedinstvo“? U stvarnosti, ovo je samo nastavak političkog udaranja na Bosnu i Hercegovinu pod maskom bratstva i zajedništva, koje je, u suštini, poziv na podjelu.
Vučićev dolazak u Banju Luku nije samo običan politički događaj. On je jasna poruka ne samo BiH, već i međunarodnoj zajednici – Srbija, predvođena Vučićem, odlučna je u svojoj podršci Dodiku i njegovim separatističkim ambicijama. Zastave koje su podignute nisu samo simboli nacionalnog ponosa, one su političke zastave koje označavaju teritorijalne i strateške ambicije koje ne priznaju granice BiH. Iako Vučić stalno tvrdi da se Srbija ne miješa u unutrašnje odnose BiH, on svojim postupcima, svakodnevnim podržavanjem Dodika i podizanjem ovih zastava, zapravo daje najjasniji odgovor: BiH nije i neće ostati samo naša unutrašnja stvar, već postaje predmet političke trgovine na međunarodnoj sceni.
Ova svečanost nije samo udar na suverenitet BiH, već je i pljuska međunarodnoj zajednici koja je godinama zatvarala oči pred sličnim potezima. Kad je Vučić pozdravio prisutne „Pomoz Bog, junaci“, najočigledniji signal bio je u tome da je on, praktično, počasni vod entitetskog Ministarstva unutrašnjih poslova, šaljući tako poruku da je njegova vlast potpuno integrirana u ovo političko okruženje. Takve riječi, u zemlji koja se zvanično zalaže za održanje integriteta BiH, nisu ništa drugo do izazivanje već prisutnog političkog čuda – kao da Vučić najavljuje da je vrijeme za pravu srpsku agresiju, ali sada u „mirnodopskom“ okruženju.
Reakcije političara iz Federacije BiH na ovaj događaj nisu izostale, ali od onih od kojih se najviše očekivalo, ostao je samo muk. Brojni visoki dužnosnici smatraju Vučićev dolazak i svečano obilježavanje Dana državnosti Republike Srpske i Srbije ničim drugim nego “aktom agresije”. Upravо takvi postupci ukazuju na činjenicu da politika Srbije nije nimalo promijenjena, a ni diplomacija, koja bi trebala djelovati u interesu stabilnosti Balkana, nije uspjela zaustaviti ovo političko ludilo. Ovdje se ne radi o prijateljskom susretu dvaju naroda, već o političkom potpisivanju pakta koji ima za cilj podjelu i destabilizaciju.
Nakon podizanja zastava, nastavit će se sastanci između Vučića i Dodika, gdje će se razgovarati o svim onim „zajedničkim interesima“, koji se ne odnose na bolji život građana BiH, već na još čvršću povezanost Republike Srpske i Srbije – politički, ekonomski i sigurnosno. Niko se ne pita kako će ovakvi potezi utjecati na svakodnevni život običnih građana, kako će BiH, koja je i dalje na ivici političke krize, reagirati na ovu neprestanu politiku prijetnji i ucjena. Umjesto dijaloga, još jedan put napetosti i podjela.
No, najopasniji dio ove priče nije samo politička podrška Vučića Dodiku. Onaj pravi problem je što Vučićev dolazak u Banju Luku znači još jedan korak ka vraćanju teritorijalnih ambicija koje nisu nimalo daleke prošlosti. U njegovim riječima, u svečanosti podizanja zastava, u pozdravima „Pomoz Bog, junaci“ – postavlja se temelj za nešto mnogo veće i opasnije. Taj temelj je podjela BiH i stvaranje saveza koji se protive svim vrijednostima međunarodnog prava, euroatlantskih integracija, i – što je najopasnije – samog opstanka BiH kao jedinstvene države.
Svi oni koji su danas pozdravili Vučića u Banjoj Luci, bez obzira na to kako su to prikazali u javnosti, moraju biti svjesni da podizanje tih zastava nije samo simbolički čin, već politička prijetnja koja se nastavlja, i koja će, ako se dopusti, dovesti do podjele države i daljnje destabilizacije Balkana.