Kompanija Klas već je povećala cijene polubijelog i narodnog hljeba.
Od 1. januara, i građani RS-a suočavaju se s višim računima za struju, što je izazvalo lančanu reakciju poskupljenja. Cijene su porasle u različitim sektorima, pa su tako skočile članarine za teretane, najavljeni su rastući troškovi frizerskih usluga, automehaničara, vulkanizera i vlasnika autopraonica.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević izjavio je prethodno za Faktor da ministarstvo prati kretanje cijena osnovnih životnih namirnica i da će Vlada FBiH reagirati putem Zakona o kontroli cijena kako bi ublažila negativne posljedice za potrošače.
Redžo Omerbašić, predsjednik Kluba potrošača Odžak, kazao je za Faktor da je stagniranje cijena moguće uz povećanje proizvodnje hrane. Naglasio je da BiH mora smanjiti ovisnost o uvozu i unaprijediti industrijsku proizvodnju kako bi smanjila pritisak na cijene.
– Mora se ići u tom pravcu da bismo imali što više robe na tržištu kako bi opadale cijene u trgovinama. Dosta se uvozi i morat će se povećati proizvodnja, ne samo hrane, nego i cjelokupna industrijska proizvodnja u BiH da bismo mogli očekivati niže cijene hrane – kazao je Omerbašić.
Omerbašić je dodao i da je minimalna plaća od 1.000 KM domino efekat za poskupljenje i veće cijene.
– Pokušali su bez rasprava, nekako u tajnosti, imati minimalac od 1.000 KM pa evo kako su prošli. Svi su se bunili. Moraju se provoditi javne rasprave, a ne da se u kabinetima donose odluke. Niko nije toliko pametan da može u kabinetu donijeti bilo kakve zakone i propise za stanovništvo – dodao je.
Marin Bago, predstavnik Udruženja za zaštitu potrošača “Futura”, istaknuo je da udruženja nemaju dovoljno sredstava za efikasno djelovanje.
– Mi nismo u sistemu finansiranja. Mi se moramo snaći za sredstva na domaćem i stranom tržištu. Imamo dugoročnu saradnju s Ministarstvom trgovine, međutim ta sredstva nisu dovoljna ni za par mjeseci našeg rada. Mi u principu i ne možemo uraditi puno iako smo po zakonu jedno od nadležnih tijela – kazao je Bago.
Istaknuo je kako očekuje ozbiljnu fiskalnu reformu kako bi u džepovima građana ostalo što više novca, a manje se plaćalo državi.
– Mi dugi niz godina plaćamo među najvišim doprinosima na plaću u Evropskoj uniji, a efekat nemamo nikakav osim stalnog poskupljenja i svakodnevno nam novac vrijedi manje, odnosno možemo kupiti manje proizvoda i platiti manje usluga – dodao je.
Bago je naveo i kako se problem s rastom cijena ne može riješiti preko noći, te da je jedan od razloga poskupljenja nedovoljna proizvodnja.
– Ako govorimo o osnovnim životnim namirnicama, prva stvar je da mi imamo svoje namirnice, a da ne uvozimo. BiH kompletno ovisi o uvozu hrane i sama ta činjenica ne obećava ništa dobro. Moramo se okrenuti proizvodnji, barem ovih osnovnih životnih namirnica. To se radi kvalitetnim subvencijama države poljoprivrednicima i tek onda se može definirati neka cijena – naveo je Bago.
Za kraj je naveo kako enormni rast cijena pokazuje da tržište u BiH niko ne kontrolira.