Utorak, 17 Decembra, 2024

Prvi imam istanbulske Aja Sofije prisustvovao džuma-namazu u bihaćkoj Fethiji

Imam Muštuer, poznat po svom radu u džamiji Aja Sofiji u Istanbulu, istaknuo je da je dolazak u Bihać i prisustvovanje džuma-namaza u Fethiji za njega čast i prilika da poveže dva značajna simbola islamske kulture i tradicije…

BIHAĆ, 13. decembra – Prvi imam Aja Sofije iz Istanbula, Ferruh Mustuer, danas je prisustvovao džuma-namazu u Bihaću u džamiji Fethiji koju mnogi nazivaju “bosanskom Aja Sofijom”, javlja Anadolu.

Imam Muštuer, poznat po svom radu u džamiji Aja Sofiji u Istanbulu, istaknuo je da je dolazak u Bihać i prisustvovanje džuma-namaza u Fethiji za njega čast i prilika da poveže dva značajna simbola islamske kulture i tradicije.

“Drago mi je što sam u Bihaću, u Fethiji džamiji, puno je lijepo ovdje. Ovdje je svijet bošnjački, svi koji smo se ovdje našli, svi ćemo u firdus džennetu da budemo, ako Bog da. Do kijameta da Bošnjaci budu u džamijama, Fethiji, u svim drugim džamijama, s djecom, lijepo da živimo. Čekamo vas u Istanbulu u Aja Sofiji da se vidimo“, kazao je Muštuer.

Grad Bihać i Medžlis Islamske zajednice Bihać posebno su se potrudili da organizacija ovog događaja protekne na najvišem nivou. Inicijator posjete, Adnan Bajrić, koji je tokom susreta u Istanbulu zainteresirao imama Muštuera za Fethiju, ističe važnost ovakvih susreta u produbljivanju prijateljskih i vjerskih odnosa između dvije zemlje.

“Historijski gledano Fethija i Aja Sofija imaju iste simbolike i značenje, pa smo u kontekstu i turističkog susreta, ali i vjerskog, rodbinskog, prijateljskog povezali dva najljepša grada na svijetu, Bihać i Istanbul, odnosno Istok i Zapad, i predstavljamo Krajinu kao najljepši region u Evropi“, istaknuo je Bajrić.

Posjeta imama Ferruha Mustuera, dokaz je da se odnosi između Turske i Bosne i Hercegovine nastavljaju intenzivirati. Imam Muštuer, koji je postao hafiz sa samo 11 godina, posvećen je očuvanju islamskog naslijeđa i jačanju duhovnih i kulturnih veza između dviju zemalja.

Fethija džamija, koja je sagrađena 1266. godine u gotičkom stilu, smatra se najstarijom građevinom tog stila u Bosni i Hercegovini i jednom od rijetkih evropskih džamija u gotičkoj arhitekturi. Zbog svoje jedinstvene historije i kulturnog značaja, Fethija je proglašena nacionalnim spomenikom BiH.

Tokom svoje historije, džamija je doživjela nekoliko značajnih promjena, a najvažniji trenutak bio je 1592. godina kada osmanska vojska pod komandom segedinskog sandžak-bega Hasan-paše Predojevića zauzima Bihać. Kada su Osmanlije ušle u grad, zatekli su crkvu koja je u potpunosti bila izgorjela, nije imala krova, samo zidove.

Tada su od odlazećeg katoličkog stanovništva, koje se iseljavalo iz ovih krajeva, za određene novce kupili objekat, odnosno platili su im za to da preurede crkvu u džamiju koja dobija naziv “Fethija”, što znači osvojena.

Na Fethiji se nalaze dva natpisa koji svjedoče o njenoj važnosti i restauracijama. Prvi natpis, smješten na munari, svjedoči o njenoj izgradnji za vladavine sultana Abdul-Aziz-hana, dok manja ploča iz 1894. godine bilježi obnovu džamije u kojoj je značajnu ulogu odigrala pomoć države i lokalne zajednice.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE